שלום

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שלום

הודעהעל ידי sternnovizki » א' ינואר 08, 2012 9:13 pm

אני מניח שבתוך כל תיאוריות התזונה הטבעונאיות שמדברות על היתרונות, חייבת להיות שיחה ערה על ההתמודדות עם בעיות שצצות.
אז הנה הבעיה, ומקווה שאמצא לה פתרון:
הסיפור הוא כזה:
אני בן 21. כבר שנתיים וחצי צמחוני. לפני 3 חודשים החלטתי להוריד מהתפריט שלי גם מזונות שקשורים בתנובותיהן של החיות (חלב, ביצים, דבש), יענו טבעוני.
מהרגע שהפסקתי עם מזונות אלו, הקיבה שלי התחילה להגיב בצורה לא טובה לעניין. כששני ביטויים מרכזיים מצאו את מקומם בחיי:

גזים עם ריח חריף מאוד מאוד מאוד (פלוצים)
יציאות מורכבות (חירבון לא טוב)

מילא אם הדבר הראשון לא היה קיים, אז הייתי יכול לסמא את עיני ולהתעלם מהעניין, אבל בגלל שהוא בכל זאת קיים, כמעט כל הסביבה שלי דואגת להגיד לי שאני ח-י-י-ב להתחיל לאכול בשר כדי שזה יסתדר. ובכלל מלא טיפים למיניהם.

מה שאני מבין מהסיפור בצורה פשוטה, למרות שעוד לא בדקתי אם יש הימצאות של חיידקים כמו אליקובקטרפיולרי, זה שמדובר בחוסר מסויים בקיבה שאמור לפרק את המזונות כמו שצריך.
עם הזמן הבנתי שהאנזימים אמורים לפרק את המזונות שלנו ליציאות טובות ולחוסר גזים באופן כללי.
אני מבין שהסברה הרווחת היא שיש ברוב מוצרי החלב חיידקים טובים שאמורים לעזור פה בעניין (אקטיביה וכל אלה),
אבל אני עקרונית ומדעית מסכים עם הגישה הטבעונאית, כך שאני מאמין שצריך להיות פתרון אנזימי דרך הצומח.
זאת ועוד, שאני בטוח שהפתרון לא צריך להיות חיצוני של כדורים, טיפות וכל מיני כאלה.

בקיצור, והכי בפשוט:
מה אני צריך לאכול (על פי הגישה הטבעונית/טבעונאית) כדי שאני אפסיק להפליץ ולחרבן לא טוב?

תודה :D
sternnovizki

Re: שלום

הודעהעל ידי יונתן » א' ינואר 08, 2012 9:55 pm

לא פירטת מה בדיוק אתה אוכל, אבל יש כמה סיבות אפשריות להפרעות העיכול שלך, למשל, אכילה מוגברת של קטניות, שילוב מזונות לא נכון שגורם לחלק מהמזון לא להתעכל כראוי, אכילת כמות גדולה מדי של שומן, שימוש רב בתבלינים חזקים או חריפים שמגרים את המעי, אכילה רבה של סיבים בלתי מסיסים (מדגנים מלאים) שמגרה את המעי, צריכת מזון מותסס (שהוא למעשה מקולקל) כמו רוטב סויה, חמוצים, "גבינת" אגוזים ועוד. נשמח אם תשתף אותנו בתפריט יומי לדוגמה. כל הסיבות שאחרים נתנו לך הם מיתוסים או ניסיון למכור לך משהו (אקטיביה, שהיא קשקוש מוחלט).

הגישה שלנו מתבססת על המזון הכי פשוט וטבעי לבני אדם: פירות וירקות. האידיאל הוא לאכול כמה ארוחות של פירות בלבד במהלך היום (רצוי מסוג אחד בכל ארוחה, לדוגמה, 8 בננות, 12 תפוזים וכולי) ובערב לאכול סלט גדול עם הרבה עלים ירוקים. כל החומרים שדרושים לגוף לעיכול נכון נמצאים במזונות האלה.
במידה וקשה לך ואתה מעוניין להמשיך לאכול מזון מבושל, נסה לאכול בארוחת הבוקר רק פירות, ובארוחות הבאות בחר במנה מבושלת פשוטה ככל האפשר (אורז, תפוחי אדמה, קינואה, דייסת שיבולת שועל) בתוספת ירקות בלבד, טריים או מאודים. אל תערבב פירות עם מזון מבושל. נסה להימנע משמנים מזוקקים (גם שמן זית), חיטה, סויה, בוטנים, תירס (ומוצרים המכילים אותם או בקיצור - חטיפים) ובשום פנים ואופן על תיגע במוצרי חלב, 80% מבעיות העיכול נובעות מצריכת מוצרי חלב.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 08, 2012 11:02 pm

הרבה אנשים שסובלים מבעיות עיכול דווקא מרגישים הטבה בעקבות המעבר למזון צמחי בלבד שכן מזון מהחי מקשה מאוד על תהליך העיכול ומתפרק הרבה יותר לאט ולכן גם נרקב במערכת העיכול וכתוצאה מכך נוצרים גזים, עצירויות, כאבים, עייפות. עם זאת, כפי שיונתן כתב, יכולות להיות סיבות רבות לבעיות עיכול גם אצל אנשים שאינם אוכלים מוצרים מהחי. סיבות נוספות מעבר למה שיונתן ציין יכולות לנבוע למשל מהמעבר ממזון מהחי/מזון מעובד למזון שמכיל יותר תאית ולמערכת העיכול לוקח מעט זמן להסתגל. בנוסף, אנשים רבים מתקשים לעכל כראוי דגנים המכילים גלוטן, אם בגלל הגלוטן עצמו ואם בגלל הסיבים הבלתי מסיסים הרבים. צריך לבחון כל מקרה לגופו ולעשות "דיאטת אלימינציה".

מוצרי חלב המכילים פרוביוטיקה (יוגורטים) הם לא הפתרון בשום צורה ובכל מקרה כמות הפרוביוטיקה שמצליחה לשרוד במוצר במעברו מהמפעל ועד למדף בחנות ולאחר מכן עד שהוא מגיע אליך למקרר, מוטלת בספק. מוצרי חלב, כפי שיונתן כתב הם דווקא אחד הגורמים המרכזיים לבעיות עיכול. בעיות העיכול שלך לא נוצרו מ"מחסור" במוצרים מהחי אלא סביר להניח ממשהו שהוספת או הגברת את הצריכה שלו.

תרופות, גם אם הן קונבנציונאליות וגם אם הן "טבעיות" לעולם לא מהוות פיתרון שכן הן לא מטפלות בבעיה אלא רק בסמפטומים. חשוב להבין מה שורש הבעיה ולהימנע ממה שיוצר אותה.

אוכלי פירות נהנים מעיכול מושלם :) העיכול הופך מהיר ויעיל והיציאות חסרות ריח לחלוטין ונטולות מאמץ. ניתן לפתור לחלוטין בעיות עיכול החל מ"מעי רגיז" ועד למחלות מעי דלקתיות על ידי אימוץ תזונה טבעונאית דלת שומן.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » ד' ינואר 11, 2012 4:02 pm

כמה מילים על עיכול בלתי תקין וגזים....

כאשר תהליך העיכול אינו מתרחש באופן מלא ומיטבי, אם מסיבות של אכילת יתר (אכילה מעבר ליכולות הגוף לעכל, אכילה שגורמת להרגשת אי נוחות או כאבים), אכילת מזונות לא מתאימים או אכילת מזונות בצירופים בעיתיים, אז במקום שאנזימי העיכול יעשו כראוי את תפקידם - שהוא לפרק את המזון לאבני הבניין שלו כך שהגוף יוכל להתשמש בהם לצרכיו, המזון ממשיך במערכת העיכול ללא פירוק אנזימטי וכאן נכנסים לפעולה חיידקי תסיסה וחיידקי ריקבון על מנת לפרק את המזון.

עיכול בלתי תקין של פחמימות גורם לפרמנטציה - תסיסה. חייקדי תסיסה משתמשים בפחמימות להפקת אנרגיה ובתהליך נוצרים אלכוהול וחומצה אצטית (כמו בייצור של משקאות אלכוהוליים וחומץ) וגורמים לייצור גזים חסרי ריח. חיידקים מייצרים גזים כחלק מתהליך הפקת האנרגיה שלהם.

עיכול בלתי תקין של חלבונים גורם לריקבון ולייצור של חומרים רעילים וגזים בעלי ריח חריף (מכילים גופרית), תהליך שמכביד על מערכות פינוי הרעלים של הגוף.

[אכילת יתר של חלבונים מזיקה מאוד בפני עצמה. היא גורמת (בין היתר) לעודפי חומצות בגוף ומעמיסה על הכבד והכליות שתפקידם לנטרל ולהיפטר מהחומרים הרעילים שנוצרים מחילוף החומרים של חלבונים כמו למשל אמוניה וחומצה אורית (חומצת שתן)].
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי Daniel » ד' פברואר 08, 2012 9:20 am

ירדן ויונתן,

ראיתי את התשובות שלכם ואני רואה שאתם ממש מבינים בפרטים. אני כנראה יחסית מבין את "התמונה הגדולה" אך עדיין לא בקי בפרטים.
נראה שי לכם השכלה שלא מסתיימת בקריאת ספרים ולימוד עצמי.

האם תוכלו לספר על עצמכם קצת בכללי ועל הרקע שלכם בתחום?

תודה, דניאל :)
סמל אישי של המשתמש
Daniel

הודעהעל ידי ירדן » ד' פברואר 08, 2012 1:16 pm

הייתי מסכמת את זה כך...

15 שנות טבעונות (ועוד שנתיים צמחונות לפני זה) שהתחילה ממניעים אידיאולוגיים שקשורים לבעלי חיים והתפתחה להבנה שמדובר במשהו הרבה יותר רחב שכולל את הבריאות שלנו, הבריאות של כדור הארץ ואת ההבנה שאכילת מזון מהחי וצרכנות הן ענייין הרבה יותר הרסני, מעוות ועמוק בתרבות שלנו ממה שחשבנו. בנוסף אני 80/10/10 כבר שנה. במשך השנים התעניינותי בתזונה, בבריאות ובמיתוסים התרבותיים שלנו גדלה וזה הביא אותי לקריאה של עשרות ספרים בנושא בעברית ובאנגלית (בנושאי תזונה, אנתרופולוגיה, היסטוריה, ביוכימיה, כושר גופני) ולחיפוש בלתי פוסק וקריאה של מידע בנושאים אלו באינטרנט, שמיעת הרצאות (מאוד ממליצה על סדרת הרצאות האודיו של ד"ר גרהם), קריאת מאמרים וכו'. סיימתי גם לימודי תזונה טבעית אך אני חייבת לומר שאת רוב הידע שרכשתי דווקא לא קיבלתי מהמורים שלי במכללה אלא בכוחות עצמי מקריאה ולימוד עצמי. מה שכן קיבלתי מלימודי הפורמליים הוא ידע רחב יותר במקצועות המערביים (אנטומיה, פזיולוגיה, פתולוגיה, פרמקולוגיה, כימיה-ביוכימיה) שאפשר לי לעשות את ההקשרים הנחוצים והבלתי נמנעים לכך שהתזונה ואורח החיים המערביים הם שגורמים לתחלואה והתמותה הגבוהים ושהפתרון צריך להיות שורשי, בר-קיימא ובהתאם לפזיולוגיה האנושית. בנוסף, הקורסים הלא מערביים סיפקו לי בסיס נוסף להמשך חקירת הנושאים תוך ביקורת וחשיבה עצמאית, דבר שלצערי אני לא יכולה להגיד על רוב הסטודנטים לתזונה שפשוט לומדים כל מילה "כמו תוכי" או לחילופין מכניסים מאוזן אחת ומוציאים מהשנייה. בסיכומו של עניין רבים מהסטודנטים ומהמטפלים היום בתזונה ונטורופתיה גם הם "חוטאים" בטיפול סמפטומטי בגלל מידע לא שלם ולא שורשי שהם למדו והפנימו ממוריהם ללא כל ביקורת וזה חבל מאוד.

יצא יותר ארוך משתכננתי...

אשמח לשמוע גם עליך :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי Daniel » ד' פברואר 08, 2012 10:36 pm

ירדן,
ההיסטוריה שלי עם תזונה לא ארוכה כמו שלך. התחלתי להתעניין לפני כ 5 שנים (אחרי צבא) בנושא התזונה. היום בן 26. המעבר שלי היה הדרגתי, התחלתי מלהוריד מאכלים מעובדים, דלגתי על שלב הצמחונות ועברתי ישר לטבעונות. אחרי כמה זמן לטבעונאות ולפני כ 8 חודשים נחפשתי ל 80/10/10 מה שהוביל אותי לאכול בעיקר פירות ועלים ירוקים עד היום. המשכתי בקריאה ונחשפתי למידע נוסף אשר בגדול מאשר את אותם העקרונות של 80/10/10 לפחות מבחינת מה הוא המזון הנכון עבורינו אבל עם שינויים קלים. היום אני לא ב 100% מסכים עם כל מה שכתוב ב80/10/10 למרות שמסכים עם הרוב. וכך אני 8 חודשים מתמיד בדיאטה למרות שעדיין מרשה לעצמי פה ושם להכניס אוכל מבושל לגוף. בשנה האחרונה, בעקבות השינויים בדיאטה, אני מגיע למסקנה שיהיה נכון עבורי להפוך את תחום התזונה לעיסוק שלי בחיים (בגלל שאת רוב הזמן הפנוי אני משקיע במשהו שקשור לבריאות, פעילות גופנית ותזונה) ופה התשובה שלך מאד סקרנה אותי. נרשמתי לקורס בודד במכללת רידמן (אחד הקורסים של לימודי תעודה במסלול "תזונה טבעית") על מנת לראות מה לומדים שם והאם זה מתאים לי. אני כבר מספר חודשים מתלבט ולא מצליח להגיע להחלטה לגבי לימודים. כולי תקווה שתסכימי לשתף אותי בניסיון שלך, אז ברשותך מספר שאלות:

1. האם תחום התזונה הינו העיסוק העיקרי שלך? אם כן, מה בדיוק את עושה?
2. איפה למדת תזונה טבעית? והאם למדת עוד משהו חוץ מתזונה טבעית?

מכחה לשמוע ממך, דניאל. :)
סמל אישי של המשתמש
Daniel

הודעהעל ידי ירדן » ה' פברואר 09, 2012 12:31 pm

הי דניאל,

מאוד מסקרן אותי מאוד לאיזה מידע נחשפת אחרי המעבר ל-811. בבקשה שתף :)

תזונה אינה העיסוק היחיד שלי. אני מניחה שאפשר לומר שתזונה היא תחום העניין העיקרי שלי אך אינני מתפרנסת מזה. סיימתי את לימודי הפורמליים לפני כמה חודשים ברידמן.

האם אני ממליצה לך ללכת ללמוד תזונה? כן ולא. מצד אחד לימודי התזונה פתחו בפני פיסות מידע חדשות ונתנו לי נקודות רבות להמשך בדיקה וחקירה והמקצועות המערביים נתנו לי המון. בהתחלה דווקא מאוד רציתי ללמוד צמחי מרפא ותוספי תזונה כי לא ידעת שיש משהו הגיוני יותר. היום למרות שגישתי השתנתה אני שמחה שיש לי את המידע הזה כי אלו הגישות הנפוצות לטיפול אצל תזונאים טבעיים ונטורופתים וחשוב להבין אותן כדי לדעת איך להתמודד עם דעות של אנשים מתוך מקום של ידע ולא של בורות. הגעתי לתחילת לימודי עם ידע ורקע קודם ולכן היה לי יותר קל להבין ולעשות את ההקשרים הנחוצים. כפי שכבר כתבתי, להרבה אנשים שמגיעים ללימודים המידע נכנס מאוזן אחת ויוצא מהשניה. הם ממשיכים להגיע ללימודים ולאכול כרגיל, לשתות קולה ולעשן כאילו שכל זה לא נוגע להם. ומצד שני יש את אלו שלומדים כל מילה "כמו תוכי" כאילו המורים שלהם הם האלוהים שלהם. הם לא מבינים שגם מוריהם הם בני אדם שלמדו מבני אדם אחרים והם עלולים לטעות או לספק להם מידע לא מדוייק. הרבה מהמורים הם בכלל תזונאים קליניים שהגישה ה"טבעית" לא אומרת להם דבר... לימודי רפואה משלימה הם "באופנה" בשנים האחרונות ונוצר מצב שהרבה אנשים שלא יודעים מה לעשות עם החיים שלהם חושבים להירשם לנטורופתיה או רפואה סינית או מקצוע אחר שנלמד במכללות לרפואה משלימה כי זה נראה להם כמו "מקצוע טוב". המכללות מצידן רוצות את הכסף ויש הרבה תחרות בין המכללות אז אין להן כמעט שום דרישות קבלה וכל אחד שרוצה יכול להרשם וללמוד גם אם הקשר בינו לבין בריאות פשוט לא קיים ואין לו שום רצון אמיתי לעשות קשר כזה. אני לא אומרת שכולם ככה אבל יש הרבה כאלו. בשבילך זה יהיה שונה כי אתה כבר מגיע עם ידע ועם ביקורת ולכן תדע לסנן את המידע הלא נכון או לא רלוונטי. אבל דע שזה מתסכל... מאוד מתסכל לראות ולשמוע איזה מידע מעבירים לסטודנטים. זה היה מתסכל בתור טבעונית שלא אכלה בכלל ג'אנק וזה נהיה הרבה יותר מתסכל אחרי שעברתי ל-811.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי Daniel » ו' פברואר 10, 2012 8:41 pm

Sharing with pleasure
נחשפתי לספר: Arnold Ehret - Rational Fasting. קראתי שני ספרים שלו אבל ראיתי שיש לו עוד עבודות. אין לי מילים לתאר...צריך לקרוא.

ההתלבטות שלי עם לימודים היא:
אפשרות ראשונה היא ללמוד תזונה טבעית ברידמן. זה יותר קל, יותר קרוב לבית וגם אין בעיה להתקבל.
כמו כן, זו גישה שמבחינה אידיולוגית קרובה יותר למה שאני מאמין בו ביחס לאפשרות השניה.
האפשרות השניה היא ללמוד לתואר בתזונה (תזונאי קליני). לימודי תואר הם לימודים יותר רציניים. זה גם כנראה יהיה ממש מתסכל ללמוד את כל מה שלומדים שם כי זה ממש אבל ממש רחוק ממה שאני מאמין בו (פשוט אסון :)(וגם רחוק מהבית - ברחובות).
היתרונות שאני רואה בלימודי תואר הם:
1. לומדים כימיה / תהליכים כימיים וכו' יותר לעומק (לא אוהב כימיה) אבל זה כנראה נותן בסיס רחב יותר למישהו שמתעניין בתזונה.
2. לומדים בצורה מעמיקה יותר את כל הקשור למחלות המערביות ודרכי טיפול קונבנציונליים, אנטומיה וכו'.
אני אומר - אם אני לא מסכים עם מה שלומדים ברידמן וגם לא עם מה שלומדים בתואר - אז כדאי לבחור במשהו שנותן בסיס רחב באופן כללי. אני חושב שהתואר נותן בסיס רחב יותר.

תוכלי לתת את הדעת על זה?

אם סיימת לא מזמן תזונה טבעית ברידמן, אז יש לך תוכנית להיות מטפלת בתזונה?
מה תחום עיסוקך העיקרי כיום אם לא סוד?

דניאל. :)
סמל אישי של המשתמש
Daniel

הודעהעל ידי ירדן » ש' פברואר 11, 2012 6:17 pm

האם יצא לך להכיר או לדבר עם תזונאים קליניים או אפילו סתם לקרוא מאמרים של תזונאים בוואי-נט? אם כן, האם התרשמת שהם יודעים ומיישמים איזשהו מידע אמיתי שיכול לעזור באמת לבריאותם של המטופלים שלהם? האם דיאטנים קליניים טיפוסיים בדרך כלל עושים משהו אחר פרט להדפסת פלט מחשב עם תפריט של 1200 קלוריות דל בנוטריאנטים אך עשיר במוצרים מהחי? רובם חוזרים על אותם המיתוסים לגבי חלבון, לגבי סידן ומתנגדים לתזונה צמחית כי זה בדיוק מה שהם לומדים. לא פלא כשלמועצת החלב יש קשרים עם הפקולטה לחקלאות והיא תורמת כספים למימון קורסים ולמלגות. בפקולטה לחקלאות גם לומדים על חקלאות בעלי חיים ואיך לנצל בעלי חיים כמה שיותר כדי למקסם רווחים.

מבדיקה בתוכניות הלימודים של החוג למדעי התזונה והחוג לביוכימיה ומדעי המזון באתר הפקולטה ראיתי תוכניות מאוד מעניינות וחזקות במדעים ואני באופן אישי מאוד מתעניינת דווקא במקצועות המדעיים ומוצאת עניין רב בקורסים כאלו אך אני לא חושבת שזה שווה את הלימודים שם אלא אם כן מה שחשוב לך זה התואר ולא דווקא המידע התזונתי הנכון שיתן לך את היכולת לעזור לאחרים. למרות שכפי שכבר כתבתי אדם אחד יכול לקחת את הידע למקום הנכון ולהסיק את המסקנות המתבקשות ואדם אחר פשוט ימשיך לחזור על אותם סיסמאות ומיתוסים תרבותיים לא משנה כמה קורסים בביוכימיה אורגנית הוא יעשה... אני מכירה בחורה שסיימה לימודי תזונה בפקולטה והיא עדיין חושבת שקולה זירו וסטייקים במסעדות הם מזון בריאות. ברצינות.

אני חושבת שלימודי המדעים בתוכנית לתזונה טבעית בהחלט מקיפים ונותנים בסיס רחב מאוד (לומדים אנטומיה, פזיולוגיה, פתולוגיות, פרמקולוגיה, בדיקות מעבדה, פסיכיאטריה, כימיה וביוכימיה) ועבור האדם הנכון שרוצה ומתעניין הם גם מעניקים קרקע מעולה להמשך קריאה ומחקר עצמאיים. אני גם חושבת שכמו שחשוב לדעת מהי הגישה הקונבנציונאלית לטיפול כך גם חשוב לדעת איך עובדים תזונאים טבעיים ונטורופתים ומהי גישתם הטיפולית כדי לדעת איך לעמוד מולה ולהפריכה.

אם אתה שוקל ברצינות ללמוד בפקולטה, הייתי ממליצה לך להתייעץ עם טבעונים שלמדו או לומדים שם תזונה ולבדוק יותר לעומק את נושאי הלימוד, זה יתן לך הבנה טובה יותר לגביך באופן אישי האם הלימודים שם יתנו לך את מה שאתה צריך.

כרגע אין לי תוכניות גדולות לעתיד הקרוב. אני כן מטפלת אך כרגע לא מנסה להתפרנס מזה. להיות תזונאי טבעי שרושם מרשמים לתוספי תזונה ופורמולות צמחי מרפא כל אחד יכול, אך לאנשים כמונו יש נישה מאוד קטנה בעולם התזונה כי לצערי רוב האנשים עדיין מעדיפים להמשיך להיות חולים ושמנים ולמות בטרם עת מאשר לעשות שינויים משמעותיים ואמיתיים בתזונה ובאורח החיים שלהם. כמו שהארלי אומר- אנשים רוצים לשמוע דברים טובים על ההרגלים הרעים שלהם. עם הזמן אני מאמינה שזה ישתנה לטובה ויותר ויותר אנשים יפנו לגישה הטבעית.

העיסוק שלי הוא ממש לא סוד :) אך זה לא רלוונטי ואני מעדיפה לא למסור פרטים אישיים היות ופורום אינטרנטי הוא לא ממש מקום פרטי ואישי.

לא היה לי מספיק זמן לקרוא ממש לעומק על הספר והאדם שכתבת עליו. האם תוכל לכתוב בקצרה על הגישה שלו ואיך היא שונה מגישתו של גרהם?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

כאבי בטן ובעיות עיכול, איך מתחילים?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, YandexBot ואורח אחד