בנוגע לאנזימים בקטניות + האם RAW FOOD תזונה זולה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

בנוגע לאנזימים בקטניות + האם RAW FOOD תזונה זולה

הודעהעל ידי KeserYeser » ו' יוני 01, 2012 6:00 pm

שלום, אני חדש בפורום הזה.
בזמן האחרון אני נורא מתעניין בתזונה טבעונאית ואני מאוד הייתי רוצה להתחיל אותה, אבל כרגע אני לא יכול מפני שההורים שלי לא מסכימים לי לזה עכשיו. אך אני מקווה שבעתיד אני אוכל לעבור לRAW FOOD.
אבל המינימום שאני יכול לעשות (או מקווה לפחות) עכשיו זה להגדיל את המזון החי בתפריט.

אבל בכל מקרה, יש לי שאלה קטנה.
קראתי בSTRONGLIFT איזה שהוא מאמר על אנזימים, ונתקלתי במשפט הזה:
Sprouts are the seeds of many different types of grains. They are packed with nutrients and may contain more than 100 times more enzymes than fruits and vegetables

זה נכון שבקטניות (לא מבושלות) יש פי 100 יותר אנזימים מירקות ופירות?
אני שואל בגלל שאני מתאמן בחדר כושר ואני זקוק להרבה חלבונים (או לחומצות אמינו בצורת אנזימים).
זה ברור לי שאנזימים הם חומצות אמינו, ולפי מה שהבנתי הן קיימות במזון נא.
אז השאלה שלי אם אני אוכל את הקטניות המונבטות, אני אקבל הרבה חומצות אמינו?
אני יודע שצריך לאכול הרבה פירות וירקות כדי להשיג אנזימים (חומצות אמינו) אבל פשוט אמא שלי לא מסכימה לאכול הרבה פירות וירקות.
אז השאלה שלי אם אני אוכל את הקטניות מונבטות, זה יכול לעזור לי?
זה ברור לי שעדיף שכמעט כל התפריט שלי יהיה מורכב מירקות ופירות, אין לי ספק. אבל אין לי כרגע אופציה לעשות זאת.
והשאלה השניה שלי - האם תזונת RAW FOOD יוצאת יותר זולה מתזונה לא צמחונית ומתזונה טבעונית?
KeserYeser

Re: בנוגע לאנזימים בקטניות + האם RAW FOOD תזונה זולה

הודעהעל ידי ccpoor » ש' יוני 02, 2012 10:04 am

בקשר לנבטים- כן, אם כי חומצות אמינו מפוזרות בין כלל המזונות בטבע (בשר אינו מזון), וכדי לקבל את כולם כדאי לגוון.
בקשר לאמא- גם אמא שלי קיבלה חום. עד שהבאתי לה הביתה בעל מקצוע שהסביר לה שהבן שלה עושה את הבחירה הבריאה ביותר, כך שעליה לשמוח ולעודד.
אף הורה לא נולד עם ספר 801010 ביד, וכדי להחשף לטוב הזה עליו ללמוד. וזה לא קל ללמוד בגילאים מבוגרים שכאלה, אחרי שאצל רוב המבוגרים אמיתות בסיסיות כגון תזונה כבר מבוססות. זה התפקיד שלך כלפיה.
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

הודעהעל ידי KeserYeser » ש' יוני 02, 2012 1:07 pm

תודה על התשובה, אך אשמח גם לקבל תשובה על השאלה השניה.
האם התזונה הזאת יוצאת יותר משתלמת מתזונה לא צמחונית ומתזונה טבעונית? ויש לכם טיפים מה לעשות כדי שהתזונה תהיה זולה יחסית?
KeserYeser

הודעהעל ידי Lady deWinter » ש' יוני 02, 2012 2:36 pm

אין ספק שצריךלדעת איפה לקנות. מה שיוריד לך את העלויות פלאים, הוא להסגר על 2 פירות שיהוו עיקר הקלוריות שלך, למשל, בננות ומנגו. לקנות מהם הרבה הרבה הרבה, לאכול מהם הרבה הרבה. אני מקציבה 100-130שח בשבוע לבננות ולא מצליחה לאכול הכל. ממה70-100 שנשאר (אני מתקצבת את זה ב-200 לשבוע) אני קונה ירוקים (ירוקים זה זול), קצת ירקות, ואז מחליטה במה לפנק את עצמי. כרגע רוב הפינוק שלי מגיע מעגבניות שרי :) יש שבועות שיוצא קצת יותר, יש שבועות שיוצא קצת פחות, אבל 200 זה נקודת האיזון. ובננות ביינות ביתן עולות כרגע 4-5 לקילו, אני בטוחה שאם אתה מחוץ למרכז אתה יכול אפילו למצוא אותן בזול יותר.

אבטיחים הם גם זולים, גם משביעים. ואם יש למישהו רעיונות נוספים, שיסיפו :)
Lady deWinter

הודעהעל ידי ירון » ש' יוני 02, 2012 2:53 pm

ברוך הבא! :D

דרך טובה להתחיל עם Raw Food היא בהחלט להוסיף עוד ירקות ופירות לתפריט היומי!

חשוב לזכור אבל שהרבה פעמים חוויות רעות מתזונת פירות מגיעה מתוך שילוב לא נכון שלה בשאר היום, ולכן צריך להבין איך עובד השילוב: חשוב לאכול פירות על קיבה ריקה, אחרת הפירות ישבו בקיבה עד לעיכול שאר המזון (שאיננו פירות), מה שלוקח זמן רב יותר, ויתחילו לתסוס. זה יגרום לכאבי בטן, בעיות עיכול ועוד. לכן, חשוב לאכול פירות לפני אכילת מזון אחר! יש כמובן שילובים שכן יעבדו (כמו ירקות שונים, לדוגמא) אבל עדיף לא לערבב עד שיודעים מה משתלב ומה לא.

להתמודד עם ההורים יכול להיות קשה, אך העצה הטובה ביותר שאוכל לתת לך בנושא היא להשכיל את עצמך. בכך שאתה בקיא בנושא ומכיר אותו לעומק, ומבין למה וכיצד תזונה נאה של פירות וירקות מטיבה עם החיים שלך (בכל צורה אפשרית), כך תוכל בקלות וביעילות להסביר זאת להוריך ולשכנע אותם שאתה בוחר בבחירות נבונות ויודע מה אתה עושה. בעזרת ידע תוכל להלחם בחוסר ידע. בנוסף, שלח להוריך מידע מהאתר ונסה לשכנע אותם לקרוא, ולצפות בסרטונים. אמנם הסרטונים באנגלית אך כל המידע באתר שלנו בעברית, וכולל מאמרים רבים חשובים.

לגבי חלבונים: אינך זקוק להרבה חלבונים ואינך צריך לדאוג לגביהם, גם אם אתה מתעמל. אנא קרא את המאמר הבא וצפה בסרטונים:
מיתוס החלבון
מי אמר שטבעונים לא אוכלים מספיק חלבון?
מאיפה אשיג חלבון על תזונת Raw Food?

מחיר תזונת רואו פוד תנוע בין 800 ל-1,500 ש"ח לחודש לאדם, תלוי בכמה אתה אוכל וממה, שזה לא גבוה מאשר העלות הממוצעת בתזונה רגילה (טבעונית או לא).
העלות צריכה לקחת בחשבון גם עלויות של ייעוץ רפואי, טיפולים רפואיים, תרופות וטיפול במחלות שונות שהסיכוי יהיה נמוך מאוד שתפתח לאחר המעבר לתזונה מיטבית של 80/10/10. זאת אומרת שסך הכל אתה תחסוך לא מעט בכך שלא תצטרך לראות רופאים ולקחת תרופות ולטפל באלף ואחת בעיות רפואיות שכולם סובלים מהם. זה אומר שגם פרמיה הביטוח הבריאותי שלך תקטן ותשלם פחות על ביטוח בריאותי. אצלי בעבודה, לדוגמא, הרבה משלמים לא מעט יותר מכיוון שהם כבדי משקל, מעשנים, שותים, ובמצב רפואי ירוד. סוכרת עולה לאנשים כמויות אדירות של כסף ויותר ויותר חולים בה כל שנה.

על מנת להוריד את המחיר אמליץ על הדברים הבאים:
- קנה פירות בכמויות: ירקן ממוצע יוריד את המחיר אם תקנה בכמויות. דבר איתם, נסה להשיג מחיר טוב.
- קנה בשוק הסיטונאי אם אתה יכול. סע עם מישהו שגם הולך שאתה מכיר, נסע לשכנע את ההורים לקנות גם לך וגם לבית שם. (האם אתה גר קרוב?)
- ירקות אורגנים לא יקרים בהרבה ורוב הסיכויים שלא תוכל לחסוך הרבה מלבחור בירקות לא אורגנים.
- פירות אורגנים נדירים יותר ועולים הרבה יותר. יש מעט מקומות שיש פירות אורגנים זולים, כמו צביקה מבית חנן.
- קנה פירות שבעונה, וקנה אותם בשיא העונה. מגדלים קוטפים בתחילת העונה ובסופה הרבה בשביל למכור אותם במחיר גבוה יותר. לדוגמא אבטיחים היה אפשר למצוא כבר לפני חודש, אבל הם עוד לא היו בבשלות מירבית (פחות בריא) ועלו הרבה הרבה יותר. בשיא העונה הם הכי בשלים (והכי בריאים, הכי מתוקים והכי טעימים) וגם עולים הכי מעט.
- אדגיש את עצתה של Lady deWinter על בחירת שניים-שלושה מזונות שהם העיקריים שלך. במקרה שלי זה בננות ותמרים וכל פרי שבשיא העונה (לדוגמא עכשיו אבטיחים ומלונים). זאת עצה שפחות מדגישה הוזלה אלא התמודדות קלה יותר (הרבה יותר!) עם תזונת 80/10/10. יש הרבה שעושים זאת וזה מאוד מומלץ!

לגבי נבטים, ירדן פרסמה לינק בנושא נבטים בפורום כאן.

מקווה שזה עונה על שאלותיך ותרגיש חופשי לשאול עוד.
העיקר שיהיה בהצלחה, וברוך הבא לקהילה שלנו! :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי ירון » ש' יוני 02, 2012 4:55 pm

אגב, שכחתי לחלוטין שרציתי גם להמליץ על עוד דרך להתמודד עם הורים.

ללכת לתזונאי שמבין ונותן עובדות והסברים טובים על הנושא.
יש לי טלפון של תזונאי טבעוני שתומך ברואו פוד, יודע לא מעט בנושא ומסביר מצוין, ואשמח להפנות אליו!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי ירדן » ש' יוני 02, 2012 9:16 pm

שלום :)

רציתי להוסיף שהרוב המוחלט של המזונות הצמחיים, כולל פירות וירקות, מכיל את כל חומצות האמינו החיוניות, ובכל מקרה יש בגוף מאגר חומצות אמינו לשימוש מיידי על פי צרכי הגוף ולכן אין שום צורך לשלב מזונות מסויימים כדי לקבל חלבון מלא ואין צורך לאכול דגנים מונבטים או קטניות מונבטות על מנת לקבל מספיק חלבון. יותר חלבון זה לא בהכרח דבר טוב. אימוני משקולות ו/או אירובי בחדר כושר ביחד עם אכילת תזונה שמבוססת על פירות וירקות בכמות מספקת בהתאם לצרכים האישיים בהחלט מביאים לתוצאות הרצויות.

הרבה מהאנשים שאוכלים 80/10/10 הם אנשים מאוד פעילים גופנית ורבים מהם ספורטאים, החל מרצי מרתון ושחקני כדורסל ועד לרקדנים ומפתחי גוף, אם באופן חובבני ואם בצורה מקצועית. הנה סרטון דוגמא לכך:
http://30bananotleyom.com/movies/74-the-proof

האם פרוטריאנים יכולים לבנות שרירי- סרטון של מייקל ארנסטיין, רץ מרתונים:
http://30bananotleyom.com/movies/34-can ... ild-muscle

כמובן שהפזיולוגיה של כל אחד תלויה בסוג הפעילות הגופנית שלו. שני גברים שאוכלים רק פירות וירקות כשהאחד מפתח גוף והשני רץ מרתונים לשניהם יהיה מראה אחר בהתאם לסוג הפעילות הגופנית שלהם.

סרטון של פרילי בנושא כמות החלבון שאנחנו צריכים:
http://30bananotleyom.com/movies/35-i-get-my-protein-from-human-flesh

הרצאה נוספת בנושא חלבון-
http://www.youtube.com/watch?v=aR9iz8d_Dj4
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי KeserYeser » ש' יוני 02, 2012 10:54 pm

ירון כתב:ברוך הבא! :D

דרך טובה להתחיל עם Raw Food היא בהחלט להוסיף עוד ירקות ופירות לתפריט היומי!

חשוב לזכור אבל שהרבה פעמים חוויות רעות מתזונת פירות מגיעה מתוך שילוב לא נכון שלה בשאר היום, ולכן צריך להבין איך עובד השילוב: אם אוכלים פירות לאחר שאוכלים מזון מעובד, הפירות ישבו בקיבה עד לעיכול המזון המעובד (מה שלוקח זמן רב יותר) ויתחילו להתסיס. זה יגרום לכאבי בטן, בעיות עיכול ועוד. לכן, חשוב לאכול פירות לפני אכילת מזון מעובד!

להתמודד עם ההורים יכול להיות קשה, אך העצה הטובה ביותר שאוכל לתת לך בנושא היא להשכיל את עצמך. בכך שאתה בקיא בנושא ומכיר אותו לעומק, ומבין למה וכיצד תזונה נאה של פירות וירקות מטיבה עם החיים שלך (בכל צורה אפשרית), כך תוכל בקלות וביעילות להסביר זאת להוריך ולשכנע אותם שאתה בוחר בבחירות נבונות ויודע מה אתה עושה. בעזרת ידע תוכל להלחם בחוסר ידע. בנוסף, שלח להוריך מידע מהאתר ונסה לשכנע אותם לקרוא, ולצפות בסרטונים. אמנם הסרטונים באנגלית אך כל המידע באתר שלנו בעברית, וכולל מאמרים רבים חשובים.

לגבי חלבונים: אינך זקוק להרבה חלבונים ואינך צריך לדאוג לגביהם, גם אם אתה מתעמל. אנא קרא את המאמר הבא וצפה בסרטונים:
מיתוס החלבון
מי אמר שטבעונים לא אוכלים מספיק חלבון?
מאיפה אשיג חלבון על תזונת Raw Food?

מחיר תזונת רואו פוד תנוע בין 800 ל-1,500 ש"ח לחודש לאדם, תלוי בכמה אתה אוכל וממה, שזה לא גבוה מאשר העלות הממוצעת בתזונה רגילה (טבעונית או לא).
העלות צריכה לקחת בחשבון גם עלויות של ייעוץ רפואי, טיפולים רפואיים, תרופות וטיפול במחלות שונות שהסיכוי יהיה נמוך מאוד שתפתח לאחר המעבר לתזונה מיטבית של 80/10/10. זאת אומרת שסך הכל אתה תחסוך לא מעט בכך שלא תצטרך לראות רופאים ולקחת תרופות ולטפל באלף ואחת בעיות רפואיות שכולם סובלים מהם. זה אומר שגם פרמיה הביטוח הבריאותי שלך תקטן ותשלם פחות על ביטוח בריאותי. אצלי בעבודה, לדוגמא, הרבה משלמים לא מעט יותר מכיוון שהם כבדי משקל, מעשנים, שותים, ובמצב רפואי ירוד. סוכרת עולה לאנשים כמויות אדירות של כסף ויותר ויותר חולים בה כל שנה.

על מנת להוריד את המחיר אמליץ על הדברים הבאים:
- קנה פירות בכמויות: ירקן ממוצע יוריד את המחיר אם תקנה בכמויות. דבר איתם, נסה להשיג מחיר טוב.
- קנה בשוק הסיטונאי אם אתה יכול. סע עם מישהו שגם הולך שאתה מכיר, נסע לשכנע את ההורים לקנות גם לך וגם לבית שם. (האם אתה גר קרוב?)
- ירקות אורגנים לא יקרים בהרבה ורוב הסיכויים שלא תוכל לחסוך הרבה מלבחור בירקות לא אורגנים.
- פירות אורגנים נדירים יותר ועולים הרבה יותר. יש מעט מקומות שיש פירות אורגנים זולים, כמו צביקה מבית חנן.
- קנה פירות שבעונה, וקנה אותם בשיא העונה. מגדלים קוטפים בתחילת העונה ובסופה הרבה בשביל למכור אותם במחיר גבוה יותר. לדוגמא אבטיחים היה אפשר למצוא כבר לפני חודש, אבל הם עוד לא היו בבשלות מירבית (פחות בריא) ועלו הרבה הרבה יותר. בשיא העונה הם הכי בשלים (והכי בריאים, הכי מתוקים והכי טעימים) וגם עולים הכי מעט.
- אדגיש את עצתה של Lady deWinter על בחירת שניים-שלושה מזונות שהם העיקריים שלך. במקרה שלי זה בננות ותמרים וכל פרי שבשיא העונה (לדוגמא עכשיו אבטיחים ומלונים). זאת עצה שפחות מדגישה הוזלה אלא התמודדות קלה יותר (הרבה יותר!) עם תזונת 80/10/10. יש הרבה שעושים זאת וזה מאוד מומלץ!

לגבי נבטים, ירדן פרסמה לינק בנושא נבטים בפורום כאן.

מקווה שזה עונה על שאלותיך ותרגיש חופשי לשאול עוד.
העיקר שיהיה בהצלחה, וברוך הבא לקהילה שלנו! :)

תודה רבה על התשובה המפורטת והמעמיקה.
אך יש לי כמה שאלות.
1. איזה פירות כדאי לקנות עכשיו שיש בהם הכי הרבה קלוריות והם הכי זולים? אני יודע שבננות זה מצוין. וגם כמה עולה קילו אבטיח בממוצע? והאם אנונה או אפרסמון הם פירות משתלמים מבחינה כספית?

2. אין לי ספק שבן אדם שלא מפתח גוף לא זקוק להרבה חלבונים, מחקר סין הוכיח שאין צורך ביותר מדי חלבונים ובטח שלא מהחי, אבל אין לי ספק שמפתחי גוף זקוקים ליותר חלבונים (או חומצות אמינו יותר נכון)
ולפי מה שהבנתי מהסרטון של טים ואן אורדן (http://www.youtube.com/watch?v=ae-dlHOmwk4), כן קיימים "חלבונים" במזון חי וכן יש צורך ב"חלבונים", כאילו, הכוונה היא שצריך חומצות אמינו שבאות מהאנזימים במזון חי. ובדקתי את ההגדרה המילונית של המילה אנזימים, והבנתי שאנזימים = חלבונים/מורכבים מחומצות אמינו.
אז כאילו לפי מה שהבנתי לא צריך חלבונים, צריך חומצות אמינו שאותם אפשר לקבל ממזון חי.
אז אם אני אוכל מספיק ירקות ופירות אז אני מקבל את החומצות אמינו שאני צריך, הבנתי נכון?
KeserYeser

הודעהעל ידי Lady deWinter » א' יוני 03, 2012 7:46 am

קילו אבטיחים לא אורגנים בסופרמקרטים במרכז הארץ עולים כרגע 3 לקילו (אלא אם כן הורידו את המחיר השבוע - עדיין לא יצאתי מבית הבוקר). זה יוצא באיזור ה-20שח לאבטיח גדול. לרוב האנשים שאני מכירה אבטיח גדול מחזיק יומיים (אולכים חצי אבטיח בתור ארוחה בחום). אפרסמונים כבר מחוץ לעונה, תמצא אותם רק קשים כמו אבן, אם בכלל. ממליצה להמנע עד החורף. הנה לינק על איך אוכלים אותם: http://www.youtube.com/watch?v=SK2g7ZRgpIU

לא יודעת על אנונות אף פעם לא אכלתי/טעמתי.

ונכון לגבי 2, למרות שאנשים אחרים יוכלו להרחיב על הנושא טוב ממני :)
Lady deWinter

הודעהעל ידי ירדן » א' יוני 03, 2012 9:22 am

אנונה לא בעונה כרגע. בשיא העונה קנינו אנונה אורגנית ב 10-8 שקל במושב בית חנן. יש בה פחות קלוריות ל-100 גרם מאשר בבננות אך בכל זאת כמות יפה מאוד (קצת יותר מאפרסמון) ואם אתה יכול להשיג בעונה אז נחמד מאוד לגוון איתה. מקווה שבקרוב גם תתחיל עונת המנגו ואז יהיה עוד פרי עם ערך קלורי יחסית גבוה שאפשר לאכול. בשנה שעברה קנינו מנגואים בשוק הסיטונאי במחיר ממוצע של 5-4 ש"ח אם אני זוכרת נכון. פירות עם ערך קלורי יחסית גבוה- בננות ,תמרים, מנגו, רימון, אנונה, תאנים, אפרסמון, ענבים (שכחתי משהו?).

לקנות רק פירות וירקות זה אכן יקר יותר מלקנות למשל קילו אורז וקילו עדשים כי פירות וירקות מכילים פחות קלוריות לאותו משקל לעומת מזונות אחרים. אבל שילוב של כמות יפה של פירות לפני ואחרי אימוני הכושר שלך יתן לך שני יתרונות באימונים- 1. יותר אנרגיה 2. התאוששות מהירה. אם בנוסף לזה תאכל דגנים כמו אורז, קינואה או ירקות עמילניים (תפוחי אדמה, בטטות) או קטניות וכמובן ירקות מאודים/מבושלים עם כמות מינימלית של שומן תהיה מסודר. כמובן שכמו שירון כתב פירות אוכלים על קיבה ריקה כך שאתה יכול להתחיל את הארוחה בפירות ורק לאחר מכן לאכול את המזון המבושל.

חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבונים. חלבונים מבושלים קשים לפירוק ולא כולם מתפרקים עד הסוף ולכן גם לא מנוצלים על ידי הגוף ואף יכולים לגרום לתגובות חיסוניות. כאשר אוכלים פירות וירקות שמכילים חומצות אמינו ולא חלבונים מורכבים אז הגוף מנצל אותם טוב יותר. בנוסף, כאשר אוכלים מספיק פחמימות (גלוקוז) ומאגרי הגליקוגן מלאים אין לגוף צורך להשתמש בתהליך הגלוקונאוגנזה להפיכת חלבונים (או גליצרול) לגלוקוז ולכן אין פירוק שריר.

בוודאי שאדם שעוסק בפיתוח גוף או בפעילות גופנית אחרת זקוק ליותר חלבון מאשר אם הוא לא היה עוסק באותה הפעילות. גם אדם ששוקל 80 קילו לעומת אדם ששוקל 50 קילו זקוק ליותר חלבון, או אדם שמסת השריר שלו גבוהה יותר מאדם אחר. אך ה"יותר חלבון" הזה מגיע מיותר קלוריות ולא מיותר חלבון על חשבון הפחמימות. כלומר חשוב לשמור על היחסים הבריאים בין פחמימות, חלבונים ושומנים ופשוט להגביר את כמות הקלוריות על פי הצרכים של כל אדם בהתאם למשקל, גובה ורמת הפעילות וכך מקבלים יותר חלבון. ברגע שצריכת הקלוריות גדלה אז כמות החלבון לכל קילו משקל גוף גדלה בהתאם.

צפה בסרטונים ובהרצאות שקישרנו אליהם, הם יתנו לך את כל המידע המדעי בנושא חלבון ולא יהיו לך יותר שום ספקות בעניין :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

עלויות מזון, חלבון

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 3 אורחים