שחיקה חומצית בשיניים מפירות הדר ועוד - מישהו יודע?

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שחיקה חומצית בשיניים מפירות הדר ועוד - מישהו יודע?

הודעהעל ידי אביב פלד » ו' מרץ 23, 2012 8:58 am

לאחרונה מתרבים הפרסומים שאכילת פירות חמוצים גורמת לשחיקת זגוגית השינים. המדובר בפירות רבים, ואף תותים ורימונים, וודאי פירות הדר. לפי התיאורים באתר, אני רואה שהרבה מאוכלי 811 אוכלים הרבה מאוד פירות הדר. האם יש למישהו ידע על הנושא? כוונתי לידע תיאורטי או מניסיון אישי.
אישית הייתי ממליץ לכל מי שמרבה בפירות (ובפרט פירות הדר), שייבדק אצל רופא שיניים אם יש לו שחיקה חומצית. הרצוי הוא להבדק אצל הרופא כעת, ושהרופא ירשום לעצמו את המצב הנוכחי בשיניים, ולאחר חצי שנה או שנה (שבהם אכלתם הרבה פרי הדר) להבדק שוב, ואז הרופא ישווה. וכך אחרי כמה השוואות יהיה ניתן לדעת האם החשש רציני.
מאז שקראתי את זה, אני מרסק את פירות ההדר ושותה את הרסק בקש. אבל זה גוזל זמן רב ומאבד את טעם הפרי (וכנראה גם את איכותו הבריאותית). לכן אבקש לדעת מה הציבור יודע על כך, ואשמח לשמוע שזה באמת לא מזיק.
אביב פלד

Re: שחיקה חומצית בשיניים מפירות הדר ועוד - מישהו יודע?

הודעהעל ידי ירון » ו' מרץ 23, 2012 11:13 am

אני אוכל כ-20 עד 25 קלמנטינות ליום (ולפעמים פי 2 מכך) ואין לי שום תופעות לוואי של שחיקה חומצית בשיניים.
(ולא מדובר במיצים ושייקים, אלא בקילוף ואכילה כפי שהן, כולל הכל)
בנוסף אני אוכל הרבה פומלות (פרי ההדר האהוב עלי ללא ספק) ואני נהנה גם מתפוזים (למרות שבדר"כ אעדיף קלמנטינות).
בתקופת הרימונים הייתי אוכל בין 2 ל-5 רימונים ליום. תענוג, שכן "מיץ רימון" הוא המיץ האהוב עלי והייתי טוחן אותו עם הגרעינים בנוסף לפשוט אכילת הגרעינים.

בני אדם אכלו (ואוכלים) כמויות של פירות הדר (ועוד הרבה יותר באזורים פחות מתועשים), ובעלי חיים אחרים (קופים, גורילות, שימפנזים, ועוד חיות שאינן הומנואידיות) אוכלות כמויות גדולות של פירות במשך שנים רבות ללא תופעות הלוואי שאתה מתאר.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי יונתן » ו' מרץ 23, 2012 11:52 am

אח, הזכרת לי שאין לי יותר רימונים :cry:
בעונה אני הייתי אוכל בין קילו לקילו וחצי גרעיני רימון ביום, בלי טחינה ובלי לירוק את הגרעינים, ולא חוויתי שום בעיות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

לא רואים את זה לבד. בדקתם אצל רופא שיניים?

הודעהעל ידי אביב פלד » ו' מרץ 23, 2012 12:43 pm

גם אני לא ידעתי שיש לי, עד שקראתי על הנושא, ואז באתי לרופא ושאלתיו, והוא אמר שיש לי. אינני מתכוין להאשים את פירות ההדר בשחיקה זו (כי יש עוד חשודים רבים אחרים). אך אם מכאן ולהבא לא אוכל שום דבר חומצי אחר מחוץ לפירות הדר, והשחיקה תגדל, זה יצביע שהשחיקה מההדרים.
עשו לעצמכם טובה ובדקו את הנושא. גם מי שסומך על הסברה ש"דבר טבעי לא יכול להזיק", יש לזכור את הפטריות הרעילות, וכן שפירות הדר אינם טבעיים - אנחנו המצאנו אותם.

עכ"פ, גם אם אתם רגועים, חשוב שתבדקו את זה גם למען אנשים כמוני.
תודה.
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » ו' מרץ 23, 2012 1:01 pm

מהמידע שקראתי באינטרנט על ארוזיה חומצית מסתבר שזוהי תופעה יחסית חדשה שהפכה לבעיה של ממש רק בעשרות השנים האחרונות. אני בטוחה שהסיבה לכך אינה עלייה גדולה בצריכת הפירות אלא בדיוק להיפך, ירידה דרסטית בכמות הפירות והירקות שאנשים אוכלים לעומת עלייה בכמות המשקאות הקלים והיין שגורמים באופן ישיר לשחיקת שיכבת האימייל, וכן עלייה בכמות המזון מהחי והסוכרים המעובדים שגורמים לעלייה בחומציות הרוק (לעומת פירות וירקות שיש להם אפקט בסיסי על רקמות הגוף וגם על הרוק). בנוסף, ירדה מאוד צריכתם של ירקות ועלים ירוקים אורגניים העשירים במינרלים וירדה כמות המזון הנא וטרי שדורש מאיתנו לעיסה שמחזקת את השנייים ולעומת זאת עלתה צריכת המזון המבושל, המרוכך, הדל בנוטריאנטים. צחצוח חזק, הרגל שיש להרבה אנשים, גם הוא מזיק לשיניים וגורם לשחיקת החניכיים וחושף את שורשי השן לחומצות. אני מניחה שלאדם שאוכל תזונה המכילה מזון מהחי/מזון מעובד ולא צורך מספיק מזון טרי ועשיר במינרלים להוסיף כמה פירות הדר יעשה את אותו האפקט.

גם אני כמו ירון נהנית מאוד בעונה הזאת מהרבה פירות הדר, בעיקר קלמנטינות אך גם פומלות ותפוזים. כפי שכתבתי בפוסט של שבוע שעבר באתר בדיוק הייתי בבדיקה והשניים שלי במצב נפלא אז אני ממש לא מודגאת.

מה שאני מציעה זה לבדוק כל מקרה לגופו. כל אחד מגיע לתזונה הזאת עם הרגלי תזונה אחרים ומצב שיניים שונה. לא צריך לפסול את עניין הארוזיה החומצית אלא שכל אחד ואחת יבדקו באופן אישי איזו השפעה יש לפירות חומציים על השיניים שלהם אבל חשוב לא לפתח פחד ממשהו שרוב הסיכויים שלא יקרה.

טיפים למניעת בעיות שיניים:
- איכלו שפע של פירות וירקות חיים, טריים ובשלים וותרו על כל השאר
- הימנעו ממזון יוצר חומציות כמו מוצרים מהחי וסוכרים מעובדים
- הימנעו ממזון שנדבק לשיניים כמו מזון מבושל, שומנים מרוכזים וצריכה מרובה של פירות מיובשים
- שיטפו את הפה במעט מים לאחר אכילת פירות חומציים בשביל לשטוף את החומצות
- אל תצחצחו שיניים מיד אחרי אכילה של פירות חומציים אלא חכו כשעה
- הגבירו את צריכת העלים הירוקים והירקות
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » ו' מרץ 23, 2012 1:55 pm

לפי מה שקראתי, עד כה עורכים את המחקרים ע"י השרית שיניים במאכלים ומשקאות. כך לדוגמה בודקים קודם את מצב השן > משרים אותה במיץ תפוזים/רסק עגבניות/מיץ רימונים/קולה דיאט > בודקים לאחר מספר ימים את מצב הזגוגית. נכון שבדיקה כזו בתנאי מעבדה איננה משקפת את המציאות בשטח, ולכן הצעתי לבדוק אצל רופא השיניים.

ירדן, גם לי הרופא אמר בתחילה שהכל טוב. אבל כששאלתיו אם יש לי שחיקה חומצית הוא אמר שיש. למה הוא לא אמר מהתחלה בלי שאשאל? אולי כי זה כ"כ מצוי או כי הוא לא רואה סיכוי שנשנה את התזונה בגלל זה. ולכן גם אצלך יתכן שהרופא פשוט לא מצא לנכון ליידע אותך מהסיבות הנ"ל. לכן שוה לך לשאול במפורש, ובעיקר לבדוק שוב אחרי כחצי שנה עד שנה ולהשוות לכעת (כי גם אם כעת הרופא יגיד שיש לך שחיקה, אין זה מחייב שזה מפירות ההדר. כי אולי זה מתקופה ישנה אם שתית קולה או אכלתי קטשופ ומלפפונים חמוצים וכדו').
אביב פלד

הודעהעל ידי אביב פלד » ו' מרץ 23, 2012 2:01 pm

כשתארתי שבודקים במעבדה את הפירות השונים ע"י השריית שיניים במיצי פירות, כוונתי בכך שע"י זה הם משוים את ההשפעה של מיצי הפרי להשפעה של הקולה דיאט או סודה לדוגמה. שזה כבר ידוע שסודה וקולה דיאט בודאי גורמים לשחיקה, וכשמשרים שיניים במיצים ובקולה, ניתן להשוות. ואיך שהבנתי, במחקרים יצא שמיצי הדרים קרובים מאוד לקולה. במקום מסוים קראתי שהם שוחקים מעט יותר, ובמקום אחר קראתי שהם שוחקים מעט פחות.
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » ו' מרץ 23, 2012 2:10 pm

אביב, תודה רבה על דאגתך אך במקרה זה אני לא חושבת שיש מקום להשוות ביננו. אני לא צורכת מזונות מהחי כבר למעלה מ-15 שנים, ומזונות מעובדים כמו קולה, קטשופ ומלפפונים חמוצים כבר משהו כמו עשור.

בכל מקרה בגלל שאני לא נוהגת להשרות את השיניים שלי במיצי פירות, נראה לי שאכילה של פירות ושטיפת החומצות מהשיניים על ידי הרוק ואפילו במעט מי ברז מספיקים במקרה שלי.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » ש' מרץ 24, 2012 10:01 pm

רציתי להוסיף משהו ההמלצות של ירדן: לפחות שעה לאחר אכילת פירות חמוצים, לא ללעוס דברים קשים (גזר וכדו'). וזאת גם אם שטפת את הפה היטב במים.
ההסבר (גם למה שכתבה ירדן לא לרחוץ שיניים לאחר פירות חמוצים): האוכל החמוץ שואב מזגוגית השן מינרלים, וגורם שהיא נעשית רכה יותר. אם יש לנו מספיק רוק בפה והוא מספיק בסיסי, הרוק מחזיק לשן את המינרלים החסרים, אך זה לוקח זמן. ולכן ממליצים רופאי השיניים להמתין לפחות שעה אחרי אכילת פירות חמוצים ושטיפת הפה במים לבין רחיצת שיניים או אכילת דברים קשים.
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » א' מרץ 25, 2012 5:50 pm

בלי קשר דווקא לשחיקה חומצית רציתי לומר משהו לגבי בריאות השיניים-

יצא לי להתקל בלא מעט אנשים צעירים שכבר בגילאי העשרים והשלושים שלהם מצב השיניים שלהם מאוד לא טוב, ואנשים בשנות הארבעים-חמישים שכבר איבדו כמה שיניים או אפילו עשו השתלות. אנשים רבים אוכלים רע, מעשנים, שותים אלכוהול ומזניחים את שינייהם ואחר כך זה עולה להם ביוקר.

כולנו רוצים שהשיניים שלנו ישרתו אותנו בצורה טובה וגם שיראו אסתטיות לפחות עד גל 120 :) אז בבקשה אנשים- איכלו בריא, אל תשתמשו במשחות שיניים ומי פה רעילים, צחצחו שיניים בעדינות ואם יש בעיה טפלו בה, אל תזלזלו ואל תזניחו!

[אבל קחו בחשבון שאם מדובר במשהו כמו חריץ או חור קטנטן אז לשיניים יש יכולת לסגור אותם בעצמם והם לא בהכרח יתפתחו לחור גדול שיהיה צורך לעשות בו סתימה. אם אכן חייבים לבצע סתימה עשו אותה לבנה ולא סתימת אמלגם. ואם אתם באמת רוצים להיות בטוחים שדואגים לשיניים שלכם ולבריאותכם- לכו לרופא שיניים ביולוגי ולא לקופת החולים.]

כמה קישורים למידע על נזקי האמלגם, רפואת שיניים ביולוגית ומשחות שיניים רעילות-

http://www.functional-medicine.org/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%90%D7%95%D7%AA/%D7%A8%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%AA%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%9B%D7%91%D7%93%D7%95%D7%AA/%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%AA-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%AA-%D7%A9%D7%99%D7%98%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%97%D7%95%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%93%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%AA%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%98%D7%95%D7%A7%D7%A1%D7%99

http://www.biodent.co.il/

http://www.focus.co.il/page.asp?page=732

היום גם יותר ויותר מדברים על הקשר בין בריאות השיניים והחניכיים (מצב דלקתי כרוני) למחלות כרוניות אחרות, אז הנה עוד סיבה לאכול בריא ולדאוג לשיניים.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

שיניים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot], YandexBot ו 6 אורחים