חסה, מינרלים, וגידול במים מליחים

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

חסה, מינרלים, וגידול במים מליחים

הודעהעל ידי eilon » ה' מאי 30, 2013 4:10 am

שלום לכל החברים, לאחרונה קראתי קצת בנושא המים המליחים והתברר לי שאם מגדלים איתם חסה, אז המליחות של המים מתחרה בסידן שבאדמה, ואז ספיגת הסידן של החסה נפגעת
בעקבות כך לפעמים ניתן לראות חסות שהקצה של העלים שחור, זה מעיד על סוג של פטרייה שתוקפת כאשר יש מחסור בסידן.

עד לפני כמה ימים חשבתי שגידולים אורגנים מחויבים בשימוש מי ברז עירוניים רגילים (שמכילים גם קצת סידן ומגנזיום). אך גיליתי שאחד המקורות שאני קונה מהם חסה, סלרי, מצליבים ולעתים גם ירקות, הם משתמשים במים מליחים ששואבים מהאקוויפר בקרבת הים באזורי
אז לקחתי את המי השקיה שלהם לבדיקה וראיתי שהם מכילים פי 3 מלחים מאשר מי ברז רגילים

מהי הסיבה לכל המחקר הזה?
לפני שבועיים קניתי תרד שהיה ממש מלוח, ולא יכולתי לאכול ממנו כלל. אז שאלתי את החקלאי אם הם משתמשים במי-מלח נגד איזה מזיק או משהו, והם אמרו שהם משקים במים מליחים וחלק מהיבולים כמו תרד וסלרי קולטים את זה יותר.
וזה גרם לי להרהר וחקור את הנושא.

מכיוון שאני לא כ"כ יודע מה מכילה האדמה, הקומפוסט, הדשנים, המים, ושאר המרכיבים של כל חקלאי, אז אני לא יכול לסמוך על כל ראש של חסה שיכיל את אותם המינרלים כמו אחרים
הדבר הכי יעיל שלמדתי מכך זה כשאני קונה חסה, להסתכל אם אין שחור בקצוות של העלים, כי זה מעיד על המחסור בסידן.

לדעתי כדאי לקחת בחשבון את הדברים הללו, ונראה לי באופן אישי שכדאי לי רק בשביל הביטחון, לאכול כמויות הרבה יותר גדולות של עלים ירוקים וירקות ולא להתחשבן רק במשקל שלהם, משום דלילות המינרלים בהרבה מהגידולים.
eilon

Re: חסה, מינרלים, וגידול במים מליחים

הודעהעל ידי eilon » ה' מאי 30, 2013 4:12 am

דרך אגב אומרים שבחלק מהגידולים המים המליחים נותנים תוצאה של פרי מתוק, כמו במקרה של עגבניות. זה כנראה תלוי במערכת השורשים של הגידול. אם זה פרי מדברי כמו עגבניה ואבטיח, יכול להיות שהם סובלים את המים הללו יותר טוב.
עם זאת, זה לא ממש מנחם אותי :)
eilon

הודעהעל ידי יונתן » ה' מאי 30, 2013 7:59 am

תודה רבה על המידע. שמתי לב בשנים האחרונות שאחת לכמה זמן יש חסות עם קצוות שחורים, אך מאחר שנדמה שזה עניין מחזורי סברתי שמדובר בתופעה אקלימית. לעתים הקצוות השחורים מופיעים רק בעלים הפנימיים, ואי אפשר לדעת בעת הקנייה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי אורנה » ה' מאי 30, 2013 8:41 am

תודה על המידע
בדיוק אתמול החסות שקניתי בעדן של:"שתילים וירוקים" ככה כתוב על השקית, היו לה קצוות שחורים.
זה פעם ראשונה שיש את זה וגם בשקית אחת היה ובשנייה לא
זה באמת לא נראה כמו ריקבון ותהיתי מה זה. גזרתי את זה מהחסה לפני האכילה, חוץ מזה היא טעימה ויפה.

מה זה אומר שמאותו מקור לחלק יש שחור ולחלק אין?
אורנה

הודעהעל ידי eilon » ה' מאי 30, 2013 9:11 am

יכול להיות שזו התופעה: http://www.moag.gov.il/NR/rdonlyres/563 ... achasa.pdf
"תופעת ההחמה", כתוב שהיא קוראת בעיקר בעלים הפנימיים.
תסתכלו על הPDF, זה מעניין

אפילו בPDF הנ"ל כתוב שאחת הסיבות העקיפות זה השקייה במים מליחים
ובגדול לפי מה שאני רואה הגורם העקיף העיקרי זה יובש או המלחה של האדמה (שזה גם עקב דישון יתר שגורם להמלחת אדמות), והגורם הישיר זה מחסור בסידן בצמח. ואנחנו רוצים צמחים רווים במינרלים.

אז גם אצל בני אדם וגם במע' השורשים של צמחים מסויימים, נתרן וכלורידים גורמים לבעיות עם הסידן.
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ה' מאי 30, 2013 6:20 pm

תודה על המידע החשוב!

החסות שאני מזמינה עכשיו מזעזעות (נגמרו לי בגינה... והחדשות ששתלתי עוד לא גדלו מספיק). לא רק שהן מגיעות אלי עם קצוות מעט חומים (שאני חשבתי שקורים מהחום) אלא שלעלים אין כמעט צבע. ירוק בהיר בעלים החיצוניים ובפנים כמעט לבן, והן גם לא טעימות. החסות שהיו לי בגינה היו בצבע ירוק כהה מהמם ויכולתי לאכול אותן ככה ישר מהגינה מרוב שהיו טעימות. עם כאלו חסות כמו שאני מקבלת עכשיו אני כבר לא יודעת אם לאכול כמות גדולה יותר כדי לקבל יותר חומרים תזונתיים או שעדיף לי לא לאכול מהן בכלל...
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורי » ה' מאי 30, 2013 8:32 pm

תודה מאוד אילון, מידע חשוב מאוד. וכל הכבוד על המחקר וכושר האבחנה.
אני תמיד ראיתי בחסות את השחור הזה, וחשבתי לתומי שזה נורמלי וטבעי, שיש עלים טובים יותר וטובים פחות.
בכרוב אני רואה הרבה כתמים שחורים וכדו'. יש לזה קשר?

לכאורה יש חשיבות רבה לפרסם נושא זה לתועלת הציבור. כשתתעורר מודעות הציבור לנושא, נרויח כולנו שהחקלאים ידעו שיש ביקורת עליהם.
אני מהרהר האם לא כדאי לשאול את הגופים המפקחים על התוצרת האורגנית לגבי ההצדקה בהיתר להשתמש במים מליחים? גופים אלו קשורים גם לגוף המחוקק, ויש להם יכולת להשפיע שבהמשך הנושא יוסדר בחוק.
מה שמענין אותי זה שהרי באירופה, הגופים האחראיים על יבוא תוצרת אורגנית למדינתם, מקפידים הרבה יותר מבישראל. ולהם לא איכפת ממים מליחים? או שאולי זה לא ידוע להם?
אגב, ידוע לי שבחקלאות האורגנית יש חלקות מיוחדות ליצוא. שם מקפידים פי כמה על הכל. כל חקלאי אורגני יודע שברגע שתופסים אותו במשהו לא הכי כשר, הוא שרוף ביצוא. וברור גם שכמו בכל החקלאות, הם מקפידים שם יותר שהתוצרת תהיה יפה, ולפחות מבחינה זו סביר ששם נמצא פחות קצוות שחורים כאלו.
אורי

הודעהעל ידי eilon » ו' מאי 31, 2013 3:43 am

ירדן תני לגינה שלך Black Strap Molass, בין 1-10 מ"ל לדלי של 10 ליטר מים (צמחים בוגרים סופגים יותר), ותראי שהכל צומח מהר יותר. הסוכרים מאכילים את הבקטריות באדמה ועוזרות לפרק את הקומפוסט, והמגנזיום והסידן שבמולסה גם יעזרו לצמחים.
הדרך הכי חזקה להשפיע על הגינה שלך זה להכין תה קומפוסט / הומוס, הכל יגדל הרבה יותר מהר
זה דורש השקעה קטנה, אבל כדאי מאוד כי אז תקבלי צמיחה מפלצתית
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 31, 2013 5:09 pm

תודה! :D אני אלך בשבוע הבא לקנות מולסה והומוס כי ממה שראיתי באינטנרט נראה לי שכרגע להכין תה קומפוסט קצת גדול עלי.

תודה על השיתוף בכל המידע הזה שאתה בודק, חוקר ומגלה. אני מאוד מוטרדת ממה שכתבת על החסה ובכלל לגבי האיכות של המזון שאנחנו קונים. אני בשום פנים לא חושבת שהאלטרנטיבה טובה יותר ואני מאוד מקווה שעם הזמן יותר ויותר אנשים ידרשו מזון יותר איכותי. הסיבה שהתחלתי לגדל חסה בגינה היא כי נמאס לי להזמין חסה מגעילה. לאזור שלי מגיע רק מגדל אורגני אחד ואין לי ברירה אלא להזמין ממנו (הירקות שלו טעימים אבל החסות ממש על הפנים). התכוונתי לשתול במחזורים ככה שלא אתקע בלי אבל איכשהו זה לא הסתדר כי זרעים ששתלתי לא יצאו ולא מצאתי לקנות שתילים ועד שכן מצאתי כמעט כבר סיימתי את כל החסה שבגינה. בקיצור לא הייתי מאורגנת מספיק ואני גם בסך הכל מתנסה בגידול של חסות וירקות לראשונה ולא יודעת להעריך כמה זמן לוקח עד שכל צמח גדל ומניב ולא יודעת לעומק מה אני עושה אלא לומדת תוך כדי (גם ממך :D ).
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

גינון, עלים ירוקים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים