הריון ותזונה נאה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

הריון ותזונה נאה

הודעהעל ידי mtimna » ב' אפריל 08, 2013 9:24 am

שלום,
אני כעת בתחילת חודש רביעי להריון.
כחצי שנה לפני ההריון ובחודש הראשון להריון (כשעוד לא הייתי מודעת לקיימו) אכלתי רו באופן מלא ( וממש פעם ב... תפוח אדמה, בטטה או ארטישוק מבושלים)
אולם בחודשיים הבאים של ההריון סבלתי מבחילות ומסלידות ממזונות מסויימים ( כמו בננה, תמרים, קיווי ועוד...)
עדיין הצלחתי לאכול הרבה ירקות ופירות יחסית, אבל הגוף ,בעיקר בזמן הבחילות דרש משהו מוצק ובסיסי, מה שגרם לאכילה של די הרבה לחם.
לרוב היה זה לחם שהכנתי לבד, מקמח כוסמין מלא, מעט מלח אטלנטי ומים ,אולם פעמים זה היה גם לחם ללא שמרים או סוכר (וכמובן ללא ביציים וחלב) שקניתי בחוץ.
בנוסף אכלתי קצת ירקות מבושלים ולעיתים מעט קינואה. אה כן ופעם אחת כשהקרייבינג היה ממש חזק גם אכלתי פלאפל (:
אבל שוב חוץ מזה בעיקר ירקות ,פירות ולחם.

בשבוע האחרון התחלתי להרגיש הרבה יותר טוב, פיזית, נפשית, תודעתית ובאופן מאוד אינטואיטיבי אני מוצאת את עצמי שוב אוכלת רו באופן מלא, אולם עם מעט יותר אחוזי שומן (למשל אבוקדו שלם ולא רק חצי או רבע)
אני מרגישה טוב מאוד ונהנת שוב מהשפע האדיר של פירות וירקות, אולם....
אני כבר שבוע עם יציאות מרובות מאוד ושילשולים, מרגיש כמו סוג של תהליך ניקוי מחודש ואיני יודעת האם זה חכםלאור המצב העדין.

מרגיש פחות נכון לנקות את הגוף באופן כזה אינטנסיבי כשמשהו מבקש לגדול בתוכי ועלי להזין אותו בצורה חכמה ומלאה.

אז.., אשמח מאוד לקבל את דעתכם בנושא ובמיוחד אם יש מישהי שכבר חוותה הריון עם תזונה נאה ויש לה המלצות.

תודה רבה
mtimna

Re: הריון ותזונה נאה

הודעהעל ידי מאיה » ב' אפריל 08, 2013 10:36 am

מהניסיון האישי שלי עדיף לשמור על התזונה כמה שיותר כי זו דרך חיים ולא איזו דיאטה להרזייה..., כשאני הייתי בהיריון לא שמרתי, אמרו לי שהיריון זה לא זמן לניקוי, ולכן אכלתי כאוות נפשי ואז גם לא הייתה לי המודעות של היום, וזה גרם לי לכל הבעיות שהיו לי לפני להתפרץ בצורה הרבה יותר חמורה, בזמן ההיריון.... שלווה בהרבה תרופות, ואפילו אנטיביוטיקות...
אין לי ספק שלשמור על דם נקי עדיף לעובר מאשר להכניס זבל....
אבל עניין השילשולים יכול להיות גם מסיבות אחרות אז הייתי ממליצה לך לבדוק שאין לזה שום קשר לזיהום אחר, ואם זה רק קשור לכך שהגוף שלך מתנקה וכל עוד את מכניסה מספיק קלוריות,נוזלים ודואגת לשינה ואיזו פעילות גופנית ורגיעה ההיריון צריך לעבור עליך בסבבה מה שנקרא...
וגם לעובר יהיה טוב, גם כשיצא, יבוא נקי לעולם, אבל זאת נקודת המבט שלי, ניתן למומחים לענות:)
נראה לי שאת בדרך הנכונה גם אם תוכלי מדי פעם לחם(לחם נותן תחושה של התקרקעות ואולי בגלל זה יש לך רצון בזמן בחילות להכניס משהו מוצק) וקינואה.... בעיקר שמרבית המזון יהיה באמת מזין!
בהצלחה:)
מאיה

הודעהעל ידי יונתן » ב' אפריל 08, 2013 3:43 pm

עוד לא יצא לי להיות בהריון, אבל כשאני התחלתי 811 בדיוק סיימתי 5 שנות עבודה במאפיה, שבמהלכן אכלתי בערך כיכר לחם ביום, ואלה היו דווקא הלחמים הכי מלאים-אורגנים-יאפים שיש, ואני מאמין שבעיקר בגלל זה סבלתי בהתחלה כשבועיים של שלשולים. הלחם המלא אולי בריא יותר מהלבן מבחינת תכולת ויטמינים ומינרלים, אבל הסיבים הבלתי מסיסים שבו (סובין) שורטים את המעיים ומכריחים את הגוף להתגונן מפני זה. חשבי על עובד משרד מול פועל בניין - למי יהיה עור יותר עבה וקשוח בכפות הידיים? הגוף מסתגל כדי למנוע פציעות. למה תזונאים ממליצים לאנשים עם עצירות לצרוך סובין? כי הוא מגרה את המעיים ומדרבן את הגוף לעשות ככל יכולתו להיפטר מהחומר המגרה. אבל אנשים שמסתמכים על סובין לפעילות מעיים מגלים שעם הזמן הם צריכים לאכול יותר כדי להגיע לאותה תוצאה. כשאנחנו מפסיקים בבת אחת לאכול את הלחם המלא ואת הסיבים הקשים שבו, הגוף יכול סוף סוף לנקות את המעיים ולהניח להם לשוב למצבם התקין, שבו גם קל לנו יותר לספוג את הנוטריאנטים שבמזון.

קראי עוד על שגיאות אפשריות:
http://30bananotleyom.com/811-articles/ ... n-mistakes

אני מאמין שזה לא אידיאלי לבצע תהליך ניקוי בזמן ההיריון, ואולי כדאי שבשלב זה תמשיכי לאכול מעט מזון מבושל ש"מעכב" מעט את העיכול, אבל לא לחם, אלא אורז או קטניות מונבטות. בנוסף, ייתכן שהשלשולים גרמו לירידה תלולה ברמת ה-b12, ובמקרה זה עדיף לא לחכות שהמאגרים ישתקמו באופן טבעי ובהחלט כדאי לתסף באופן מלאכותי.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ב' אפריל 08, 2013 5:13 pm

אם עוד לא יצא לך אני מאוד ממליצה לקרוא את הספר 'אמהות בדרך הטבע' של יצחק בן אורי, ספר בנושא תזונה בזמן הריון והנקה, לידה טבעית ותזונת תינוקות.
http://www.derech.net/ben-uri.htm

אחד הדברים שהוא מסביר בספר זה למה חשוב להימנע ממלח בזמן ההריון. המלח גורם לצבירת נוזלים גם לאם אך גם לעובר ובעצם מקשה על הלידה בגלל שהראש של התינוק גדול יותר עקב הצטברות הנוזלים.

גם אני חושבת שדווקא את הלחם כדאי להחליף במשהו אחר. איך הגוף בעצם מנסה להגן על עצמו מהסובין? הוא גורם להפרשת ריר גבוהה מרקמת המעיים מה שגורם להפרעה בספיגת הנוטריאנטים. מעבר לזה דגנים שמכילים גלוטן מכילים בעצם גלוטומורפינים (מולקולות דמויות אופיום) שמשפיעים על תפקוד המוח, אם זה לא טוב לנו זה בטח גם לא הכי מומלץ לעובר. עדיף לאכול ירקות עמילניים, קינואה, אורז ועדשים מונבטים וכמובן הרבה פירות וירקות. רצוי שתקפידי על כמה שיותר אורגני וכמובן הרבה שינה ומנוחה, פעילות גופנית מתונה, שמש (גם כדי שלתינוק לא יחסר) והימנעות ממתח :)

חשוב לבדוק חוסרים תזונתיים בוויטמין בי12 וחומצה פולית ולתסף במידת הצורך. חוסר יכול להגרם בגלל תזונה לא נכונה, נזק למערכת העיכול, שלשולים תכופים וסיבות אחרות, ובגלל שמדובר בחוסרים שעלולים לגרום לפגמים מולדים חשוב מאוד לבדוק את זה. גם מתח נפשי יכול לגרום לחוסרים. למשל רוזלינד, אשתו של דאגלס גרהם, מספרת שנטלה תוספי B12 וחומצה פולית בזמן ההריון כי הייתה לה אז תקופה מאוד קשה ומלאת מתח בגלל מות של בן משפחה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי mtimna » א' יולי 07, 2013 9:51 pm

טוב אז כעת מתחילה חודש שביעי להריון (ראשון)
ושמחה לעדכן שככל שההריון מתקדם אני יכולה לשוב לאכול יותר ויותר תזונה נאה.
ישנם ימים שבהם התזונה נאה ב100% ואחרים שנאים בין 75%-90% ( עם תוספת של קצת תפוחי אדמה, ירקות מבושלים , כמו שועית ירוקה או ברוקוליע וכן עדיין פה ושם , אולי פעם בשבוע, לחם אבל ממש לא כמו בתחילת ההריון)
אני מרגישה מעולה, לא עליתי הרבה במשקל (לפחות לא עד כה ) אלא במידה שמתאימה ותומכת בהריון ובעובר ובאופן כללי שמחה ומאושרת. ממליצה לכולן, באמת.
וגם תודות לקיץ התשוקה היא בעיקר לפירות מקררים עם אחוז גבוה של נוזלים... כיף (:

אם זאת יש לי שאלה..

מה הן מידות או אחוזי השומן המומלצים במהלך ההריון,
שמבוססים כמובן על שמנים נאים?
(יוצא לי לאכול כמעט בכל יום כמה שקדים או אגוזי מלך, ברזיל או לחילופין 2-3 כפות טחינה מדוללת )

תודה גדולה
mtimna

הודעהעל ידי ירדן » ב' יולי 08, 2013 5:21 pm

איזה כיף לשמוע שאת מרגישה מעולה :D

אחוזי השומן שמומלצים בהריון ובהנקה הם עדיין בסביבות ה-10%, רק שבגלל שצריכת הקלוריות גדלה בהריון וכמובן בזמן ההנקה אז בעצם גם כמות השומן גדלה בהתאם.

אגב, בדקת רמות בי12?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

תסמיני ניקוי וגמילה, ויטמין B12, הריון

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, YandexBot ו 9 אורחים