גת

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

גת

הודעהעל ידי ccpoor » ש' יוני 02, 2012 10:13 am

כל כך שנוי במחלוקת... יש כאלה מהללים את האיכויות התזונתיות שלו, ויש אחרים שמקללים על הקאתינון, על המורפינים שנשחקים במוח ועוד...
מה דעתכם?
סמל אישי של המשתמש
ccpoor
 
הודעות: 98
הצטרף: ב' אפריל 16, 2012 10:49 am

Re: גת

הודעהעל ידי ירון » ש' יוני 02, 2012 6:31 pm

למרות שיש בו הרבה סידן וברזל, בין היתר, נראה כי הוא מכיל חומרים פעילים (קאתין, קאתינון), שאינם בריאים מבחינה נפשית, ומשנים את תודעתנו, משהו שאני באופן עקרוני נגדו. יתרה מכך, נראה כי שימוש לאורך זמן מסכן את בריאות הלב והפה.

ממה שאני זוכר, תימנים מעודדים לעיסת גת בשביל חיזוק האונות הגברית, מה שבטח מגיע מתזונה לא נאותה וחוסר פעילות גופנית. ממה שקראתי, עבור לועסי גת אחרים, המטרה היא פשוט להרגיש אופוריה והרגשה "ממסטלת", דברים שניתן לקבל משחרור אנדורפינים מפעילות גופנית. :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון
 
הודעות: 177
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:45 pm

Re: גת

הודעהעל ידי בת חן » ב' יוני 04, 2012 7:33 pm

החומרים הפעילים הללו שמייחסים להם את התגובות החיוביות הם אלקלואידים הקרובים למשפחת אמפטמינים. להגיד שהצמח הזה הוא חיובי דומה מאוד לכך שחלב ובשר הם חיוביים כיוון שיש בהם מספר חומרי הזנה, אך לצד חומרי הזנה מסויימים (וכמובן זה שהם מכילים חומרי הזנה לא מעיד דבר על האם זה בכלל נספג) ישנם גם חומרים פחות חיוביים שהופכים את הבשר והחלב למזונות שאינם תורמים לבריאותנו.

כך גם הצמח גת, אם הוא מכיל מינרלים מסויימים לא הופך אותו למזון, מה גם שצמחי מרפא לא נחשבים מזון ולכן טעמם הוא מר, הטבע התכוון לכך שנדע להבחין בטעמים מרים חזקים ולדחות אותם באופן טבעי כיוון שבטע הם לרוב משתייכים לתרכובות רעילות, תינוק ידחה אוטומטית טעם מר.

ברור שאת התכונות החיוביות שמייחסים לצח לא משייכים לערכו התזונתי , אלא לפעילות הרפואית שלו.

קודם כל אלקלואידים הינם חומרים שמצויים בצמח על מנת להגן עליו מפני מזיקים שרוצים לאכול אותו, הם אלה שנותנים לצמח את טעמו המר והחכמים יכולים להבין את הרמז הדק שנותן הצמח "אל תתעסקו איתי" כיוון שאותם אלקלואידים במקרה הטוב רק גורמים לתגובה לא טבעית בגוף ובמקרה הגרוע מאוד אפילו למוות.

האלקלואידים שמצויים בגת הם חומרים דמויי אמפטמינים מה שאומר שהם בעלי השפעה על מערכת העצבים, קרובי המשפחה של אותה קבוצה הם הקוקאין, וגם ריטלין וקונצרטה.
סתם לידע הכללי, אמפטמינים יוצרו בעבר מהצמח אפדרה, מאוחר יותר השתמשו באפדרה כתוסף פופולרי להרזייה (רואה את הדמיון? קוקאין מדכא תיאבון, ולעיתים גם ריטלין ודומיו) עד שהיו כמה מקרי מוות בעקבות השמוש בו בארה"ב, הוא נאסר לשימוש כצמח אך המשיכו להשתמש באפדרין כחומר מוצר לייצור אמפטמינים- "טוב" ורע מאותו חומר.

כל חומר שמשפיע על מערכת העצבים, בעיקר אלה שגורמים לתחושת אופוריה או תחושת ביטחון עצמי מוגבר (גם קוקאין גורם לתחושת ביטחון עצמי מוגבר, אופוריה וכו) למעשה גורם לשינוי במספר הקולטנים הקיימים במח או מעכב את האנזים שמפרק את החומר, כך או כך הרגישות לחומר במח עולה ומתקבלת תחושה שקיימת בגוף באופן טבעי (אותה ניתן להרגיש כמו במהלך פעילות גופנית כפי שצויין) רק ברמה גבוהה יותר. לגוף יש שאיפה תמידית לכייל את עצמו, כלומר, כל דבר שתפיל עליו הוא יעשה בכל כוחו לחיות עם זה ויפחית את הרגישות, כיוון שבלתי אפשרי פיזיולוגית לחיות בהיי כל שניה כיוון שזה מדכא פעילויות חינויות אחריות בגוף בו זמנית, פעולת הכיול אומרת בתכלס, שהגוף מוריד את הרגישות לחומר בכדי לחזור למצב מאוזן (לא להיות בהיי אלא להיות בהיר וצלול) , מה שבעצם יוצר את הסבילות לחומר, את ההתמכרות ואת הצורך להגדיל את המנה בכל פעם, כך שבעצם נכפה על הגוף תהליך מאוד לא טבעי, שגורם לגירויים חזקים ותמידיים למערכת העצבים.

אתה יכול לראות את זה כחיובי, ילדים מצליחים להתרכז בלימודים (עד השעה 1 בצהריים כשהשפעת הריטלין פגה) דוגמניות נשארות רזות (הקוקאין מדכא להן את התיאבון) או להבין את הרמז העבה שהטבע מנסה להעביר.
בת חן
 
הודעות: 242
הצטרף: ו' פברואר 24, 2012 11:58 pm

Re: גת

הודעהעל ידי ירון » ג' יוני 05, 2012 11:50 am

תודה על כל המידע. מאוד מעניין! :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון
 
הודעות: 177
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:45 pm

Re: גת

הודעהעל ידי ccpoor » ה' יוני 07, 2012 8:53 am

תודה :) בת חן, זה נכון לגבי כל הצמחים שמשנים את המצב התודעתי והעצבי? (קנביס ודומיו)
סמל אישי של המשתמש
ccpoor
 
הודעות: 98
הצטרף: ב' אפריל 16, 2012 10:49 am

Re: גת

הודעהעל ידי בת חן » ה' יוני 07, 2012 9:08 pm

זה נכון לגבי כל החומרים שיש להם השפעה על מערכת העצבים, זה מנגנון הפעולה - הגברת הרגישות של הגוף לחומר שקיים כבר באופן טבעי וככה בעצם אתה מגיע לרמה קיצונית על אותה סקאלה.
לגבי קנביס ההבדל הוא שקנביס לא שייך לקבוצת אמפטמינים, הוא פועל על רצפטורים קניבואידים, כלומר קיימים בנו באופן טבעי רצפטורים לחומרים קניבואידים שקיימים בנו ומיוצרים בגוף באופן אנדוגני ותפקידם הוא כל מה שהקנביס עושה רק ברמה קטנה ויומיומית. אם לא היו לנו רצפטורים לחומרים האלה הגוף לא היה מזהה את החומר ולא הייתה נוצרת כל תגובה.
בת חן
 
הודעות: 242
הצטרף: ו' פברואר 24, 2012 11:58 pm

Re: גת

הודעהעל ידי ccpoor » ב' יוני 11, 2012 7:40 am

ואין שחיקה של הרצפטורים האלה בגלל הכמות הגדולה של הקנבואידים או עליית סף הרגישות?
סמל אישי של המשתמש
ccpoor
 
הודעות: 98
הצטרף: ב' אפריל 16, 2012 10:49 am

Re: גת

הודעהעל ידי בת חן » ב' יוני 11, 2012 10:35 pm

לא בדיוק שחיקה...

במצב נורמלי יש הפרשה של חומר בכמות מסויימת שמשתנה פלוס מינוס על פי הצורך המשתנה. מספר הקולטנים הוא נתון מסויים ועוצמת התגובה נקבעת על פי כמה חומר הופרש.
במידה ונלקח החומר חיצונית וישנו גירוי לא טבעי כמו שימוש באמפטמינים, קניבואידים, אופיאטים וכו הוא יגרום לאחת מהאופציות: או הפרשה חזקה של החומר או עיכוב אנזים שאחראי על פירוק/פינוי אותו חומר (בדומה למשל למה שעושה גז עצבים הוא חוסם חומר שנקרא "אצטיל כולין אסטראז" כלומר שאחראי על פירוק של אצטיל כולין, הוא מעכב את האצטיל כולין עד אשר הוא אינו עושה את תפקידו, אין יכולת לכווץ את שרירי הנשימה ומתים מחנק).

בין אם עיכבת את האנזים שמפרק את החומר וכך מווסת את רמתו ובין אם הגברת את הפרשת החומר המצב זהה, ישנה כמות גדולה וגירוי גבוה ובהתאם תגובה- תחושת אופוריה וכדומה.
תחושת ההיי שנוצרת בגוף קשורה לרוב להפרשה מוגברת של דופאמין. הבעיה היא שהפרשה מוגברת של חומרים מסויימים אומרת בו זמנית שנעשה דיכוי של מערכת אחרות, למשל אופיאטים גורמים פעמים רבות לעצירות כיוון שהם גורמים לסוג של דיכוי למערכת העצבים והם מאטים את הפריסטלטיקה.

כיוון שהגוף חכם, ואינו מסוגל לתפקד במצב של היפר קיצוני או היפו קיצוני הוא מכייל את עצמו, מנסה לחזור לנקודת האפס על ידי הפחתה של הקולטנים לחומר, כדי שבסופו של דבר פחות חומר ייקלט ועל כן התגובה תיפחת. כל עוד אתה נשאר במינון קבוע הכל "סבבה" מתי מתחילה הבעיה? עם הזמן אתה מרגיש פחות ופחות את השפעת החומר בגלל הפחתת הקולטנים והפחתת הרגישות ועל כן תצטרך יותר חומר, הגוף כמובן יגיב שוב בהפחתת קולטנים וכן הלאה ומצד שני אם תפסיק בבת אחת, תישאר אם מספר קולטנים נמוך ועם הפרשת טבעית נמוכה אף היא, תהיה במינוס ואז יתחילו תופעות הגמילה, הקריז וכיוצא בזה - הגוף יידרוש את החומר כי יש מעט מידי קולטנים ומעט מידי הפרשה טבעית.

לכן זה לא בדיוק שחיקה...
בת חן
 
הודעות: 242
הצטרף: ו' פברואר 24, 2012 11:58 pm

Re: גת

הודעהעל ידי ccpoor » א' יוני 17, 2012 1:45 pm

ז"א שגם משתמשי הקנאביס חשים קריזים, אפאתיה וכהות ביחס להנאה ועוד תפקידים של ההורמונים הללו? כי אלו טענות שתומכי המריחואנה דוחים מכל וכל בניסיון לעשות הפרדה בין חומרים פסיכואקטיבים אחרים, מעבדתיים בד"כ, לבין הקנביס.
סמל אישי של המשתמש
ccpoor
 
הודעות: 98
הצטרף: ב' אפריל 16, 2012 10:49 am


תגיות נושא

מזונות ממכרים, צמחי מרפא

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 4 אורחים