עזרה למתחיל

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

עזרה למתחיל

הודעהעל ידי מאיר » ג' מאי 27, 2014 9:55 am

לפני יומיים וחצי נחשפתי לספר ולמידע באתר הזה, והאמת שבדברים לא נתנה לי להמשיך באורח חיים הקודם שלי (טבעוני) יותר.
קניתי פירות וירקות אבל לא מספיק והייתי קצת רעב במשך היום.
אתמול בערב עשיתי סלט גדול מעגבניות מלפפונים פלפלים גזר כרוב סגול וצרור ירקות ירוקים - חסה פטרוזיליה שמיר בזיליקום ברוקולי (הפשרתי משקית של קפואים). ושתיתי קצת מי קוקוס שקניתי פעם.
אכלתי עד שהרגשתי מלא, ואחרי חמש דקות פתאום הרגשתי חולשה נוראה שבחיים לא הכרתי, נפלתי לספה בלי יכולת לזוז למשך רבע שעה, הרגשתי שהגוף שלי מוציא המון אנרגיה לעכל את מה שאכלתי וזה גומר לי את הכוח. ואז הלכתי לישון, והבוקר קמתי שתיתי טיפה מים אכלתי ביס בננה, ואחרי דקה רצתי לשירותים עם שלשולים שנמשכו לסירוגין איזה שעה.
זה בגלל שאכלתי הרבה מדי, או שלא אכלתי דברים טובים?
בכלל אני לא מבין משהו, הרי הכלל הוא - "מה שאי אפשר לעשות ממנו ארוחה, הוא לא מזון לבני אדם", אז למה אתם ממליצים על עלים? אי אפשר לעשות ארוחה מעלים! בפרק הראשון בספר מוסבר למה אנחנו לא אוכלי עשב ועלים, אז למה כן לאכול אותם?

אני בן 24 גובה 1.76 משקל בערך 60. לא הרבה פעילות גופנית. שתיית מים ממוצעת. לא נחשף מספיק לשמש. 8 שעות שינה. ללא מחלות.
סמל אישי של המשתמש
מאיר

Re: עזרה למתחיל

הודעהעל ידי יונתן » ג' מאי 27, 2014 4:44 pm

הסלט שהכנת באמת נשמע כמו סמטוחה אחת גדולה, שיכול להיות שהקשתה לך על העיכול, בעיקר חשוד הברוקולי, שהוא מאוד סיבי ולא רבים יכולים לאכול אותו ללא אידוי. נסה בתור התחלה להכין סלטים פשוטים יותר. קרא את המאמר הבא על שגיאות נפוצות בתזונה:
http://30bananotleyom.co.il/811-article ... n-mistakes

בעניין אכילת עשב ועלים, הכוונה היא לצמחים הסיביים שמתאימים לבעלי חיים הרביוורים. יש עלי מאכל שמתאימים מאוד לתזונת האדם, כמו החסה. אם יצא לך לטעום חסה שגדלה על מצע אדמה עשיר ישירות מהגינה האורגנית, אתה לא תאמין כמה היא מתוקה וטעימה ואפשר לאכול אותה בהנאה אדירה ללא כל תוספת.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

Re: המשך עזרה למתחיל המיואש :)

הודעהעל ידי מאיר » ג' מאי 27, 2014 8:20 pm

תודה רבה! אני עדיין מתקשה עם התזונה מאד, היום בצהריים לאחר יאוש ורעב כבד הכנתי אורז מלא. ממש מלא - בנקיפות מצפון.
אני לא מצליח לאכול הרבה פירות כמו שכתבתם, ובכלל אין לי הרבה מכל דבר. אולי אני צריך לאכול כל שעה סוג אחר? כי כל שעה אני רעב. אני בטוח לא מגיע לכמות הקלוריות הרצויה.
גם לא מסודר לי כמה ירקות צריך וכמה עלים ירוקים, ואיך אוכלים את העלים האלו, זה לא טעים לי גם בסלט.
אני גם לא משיג באזור שלי בכלל גידולים אורגניים. מאד חבל לי.

תודה רבה לכם! תזכו לכל הברכות ושיהיה לכם רק טוב!
סמל אישי של המשתמש
מאיר

הודעהעל ידי liav » ג' מאי 27, 2014 11:40 pm

ממש אין צורך בנקיפות מצפון. אתה רק בתחילת הדרך והמעבר הוא לא מיידי.
הקיבה שלך קטנה כי התרגלת לאכול מזונות עתירים בקלוריות וקטנים בנפח, ואילו עכשיו אתה מנסה לאכול הרבה נפח שממנו אתה מפיק מעט קלוריות.
הקיבה תגדל עם הזמן, רק תקפיד לאכול תמיד מעט יותר ממה שאתה מרגיש שאתה מסוגל.
בהתחלה תיקח כברירת מחדל שהתזונה תשלב מזון מבושל, אל תנסה להפסיק עד שלא תרגיל את הקיבה ותצבור קצת נסיון עם הפירות השונים.
לגבי העלים, לי אישית אין בעיה אז אני מוסיף אותם לסלט גדול בערב. הרבה חברה מוסיפים אותם לשייקים שהם מכינים ואז אני מניח שהם פחות מורגשים, כדאי לך לנסות.
בהצלחה.
liav

הודעהעל ידי ירדן » ד' מאי 28, 2014 9:53 am

הי מאיר, ברוך הבא :)

בתור התחלה כדאי מאוד שתקרא את כל המאמרים למתחילים שיש לנו באתר וכמובן תמשיך בקריאת הספר. הם יענו על הרבה מהשאלות שלך מבחינת כמויות והתארגנות.

ובאמת כמו שליאב כתב אתה רק בתחילת הדרך ועוד מנסה להבין מה, כמה ואיך אז אל תלחץ. פשוט תכניס בהדרגה יותר פירות וירקות לתפריט שלך (פירות תמיד על קיבה ריקה ולא אחרי מבושל) ובמקביל הורד מזונות מעובדים, שמן, מלח, תבלינים, קפאין, גלוטן.

אם אתה רעב כל שעה יכולות להיות לכך שתי סיבות:
1. אתה לא אוכל מספיק קלוריות. כמו שליאב כתב צריך להתרגל לאכול נפח גדול שיש בו מעט קלוריות יחסית למזון מבושל.
2. הגוף שלך מפרש קיבה ריקה כרעב ואתה צריך קצת זמן להתסגל לשינוי. כשאוכלים מבושל הקיבה מלאה רוב היום כי לוקח למזון הרבה זמן להתפנות ממנה. פירות הם המזון הקל והמהיר ביותר לעיכול ולכן הם מתפנים מהקיבה יחסית מהר ומשאירים אותה ריקה, תחושה שרוב האנשים לא רגילים אליה.

פה תוכל למצוא תפריטים יומיים לדוגמה של אנשים שעושים 811:
http://www.30bananotleyom.co.il/forum/v ... dd13#p2148

לגבי עלים ירוקים- אנשים שמתקשים לאכול עלים ירוקים הסיבה בדרך כלל קשורה לכך שהם פשוט לא רגילים למזון פשוט אלא לסטימולציה של מזונות מעובדים. טעם זה משהו נרכש. אם היית גדל בבית שבו אוכלים סלט חסה ענק כל ערב היית מאוד אוהב חסה. בנוסף, כשבלוטות הטעם רגילות למלח, שמן, רטבים מוכנים ותבלינים זה רק עניין של זמן עד שבלוטות הטעם יתחלפו וירגישו ויהנו מהטעם הטבעי של העלים. יתכן גם שאתה פשוט לא קונה עלים טעימים. נסה לקנות במקום אחר. יש לפעמים הבדלים עצומים בין תוצרת אחת לשניה! ונסה בכל זאת למצוא אורגני.

צפה בסרטון קצר של רוזלינד, אשתו של דאג, בנושא בלוטות הטעם (הקטע שלה נמצא ממש בהתחלה עד דקה 1:20)-
http://www.youtube.com/watch?v=pKUtPEtO ... plpp_video
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיר » ה' מאי 29, 2014 4:51 pm

תודה לכם על כל העזרה והעידוד!! :D
אני כבר מתחיל להתרגל ומכיר יותר טוב את הגוף שלי ואת מה שהוא אוהב.. ואני מרגיש ממש מקסים ומאושר!

יש לי רק כמה שאלות. לגבי ירקות, מה נקרא ירק מבחינת ההגדרה התזונתית - שהוא העשיר ביותר במינרלים ובסיבים, והשני בטיבו בוויטמינים ובמים? אם תוכלו לעשות לי רשימה אשמח מאד.
ועוד רשימה - איזה ירקות עלים טובים לאכילה ואיזה לא. כי כבר הבנתי שחלקם לא ממש ראויים לנו, אבל לא מסודר לי איזה.
וגם האם יש זיתים שאפשר לאכול חי, או שזה בעצם גם לא מזון לבני אדם?

תודה ענקית לכם!
סמל אישי של המשתמש
מאיר

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 30, 2014 11:22 am

אנחנו מתייחסים לירקות על פי ההגדרה הקולינרית ולא הבוטנית. כלומר עגבנייה, פלפל ומלפפון למרות שהם פירות מבחינה בוטנית, הם נחשבים לירקות מבחינה קולינרית. ירקות דלים בקלוריות אך עשירים מאוד בסיבים תזונתיים ובמינרלים.

לאילו ירקות אתה מתכוון שאינם ראויים לאכילה?

בעיקרון זיתים הם לא ממש מזון לבני אדם. אם תנסה לאכול זית בשל הישר מהעץ סביר להניח שלא תאהב את הטעם המר. אני ניסיתי כמה פעמים וברובם ירקתי את הזית ורק פעם אחת מצאתי זיתים שהיו דווקא די טעימים. הזיתים שאפשר למצוא בחנויות מלאים במלח, שמן, חומץ, תבלינים ולכן אינם מומלצים בכלל.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיר » ו' מאי 30, 2014 12:23 pm

תודה!
התכוונתי לירקות עלים. עלים ירוקים. אבל כבר ראיתי שזה לפי הטעם, מה שחריף או מר מדי לא מתאים לנו.
סמל אישי של המשתמש
מאיר

תגיות נושא

איך מתחילים?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot] ו 10 אורחים