התייעצות בנושא כאוב...

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

התייעצות בנושא כאוב...

הודעהעל ידי anat » ש' אוקטובר 18, 2014 8:15 pm

אחרי החגים שמח לכולן,

אשמח לעצתכן בסוגיה מוכרת וכואבת: כאבים על רקע הורומנלי.
במשך שנים (לפני המעבר לטבעונות) נטלתי גלולות משולבות למניעת הריון (מסוג 'מליאן') ולפני כ3 שנים, החלטתי לעשות "הפסקה".
בעיקר משום שרציתי לתת לגוף להתנקות וגם מאחר והגלולות מכילות לקטוז, שכטבעונית מסיבות מצפוניות, אני מעדיפה להמנע ככל הניתן מצריכתו.
מאז, ובפרט בשנה האחרונה, אני סובלת מאוד מכאבי מחזור ולא פחות מזה, גם מכאבי ביוץ.
זה לא שהדימום הוסתי מוגבר במיוחד, אלא בעיקר כאבים בגב התחתון ובבטן התחתונה שלעתים מקרינים גם צפונה עם התכווצויות פתאומיות משתקות, רגישות מוגברת של מערכת העיכול, תחושת נפיחות בבטן, ותחושה של לחץ מתמיד בשלפוחית השתן.
תוסיפו לזה את התחושה שזכתה לכינוי הגנאי "מוט עם ניטים" בקרב חברותיי (וסליחה על התיאור הציורי משהו) - והנה למורת רוחי, אני על סף חזרה לגלולות.
קצת אירוני, בהתחשב בעובדה שטרום תקופת הגלולות, מעולם לא סבלתי מאף אחד מאלו (להיפך, תמיד "התגאיתי" בכך שהגוף שלי מתחשב בי בהיבט הזה).

אז באמת שהדבר האחרון שאני רוצה הוא להכניס הורמונים מיותרים לגוף, בפרט לאור הסטוריית סרטן השד במשפחה (טוענים שעשוי להיות קשר), אבל הכאבים ממש מפריעים לתפקוד ובין ביוץ לוסת-
נשאר לי בערך שבוע בודד בחודש שבו אני מתפקדת כמו שצריך.
כן, אין לי ספק שהקפדה על תזונה נקייה אמורה להפחית מאוד מהסממנים ההורמונאליים. מאידך, אני מוצאת שלאחרונה מסיבות רגשיות קשה לי יותר מתמיד להתחייב ל811 בעקביות,
ולכן הרע במיעוטו מבחינתי הוא לנסות לטפל בסימפטומים בכלים טבעיים.

אשמח לשמוע המלצות לשיטות טיפול טבעיות בכאבי ביוץ ומחזור - עדיפות לכאלו שקל להעזר בהן, כמו חליטות ומזונות שמקלים.
בבקשה... אני נואשת.

תודה גדולה מראש ושבוע מוצלח לכולם :)
anat

Re: התייעצות בנושא כאוב...

הודעהעל ידי ירדן » א' אוקטובר 19, 2014 3:12 pm

לדעתי הנזק של הגלולות הוא גדול מידי ולמרות כל הכאב והקשיים זה לא שווה את המחיר שזה גובה מהגוף שלך. גלולות למניעת הריון מכילות הורמוני מין במינונים שנועדו למנוע ביוץ ובעצם משפיעות על כל הציר ההורמונלי היפותלמוס-היפופיזה-שחלות ומונעות מהגוף להפריש את ההורמונים אלו באופן טבעי. הרבה נשים לא יודעות שמי שלוקחת גלולות אין לה באמת מחזור כי אין לה ביוץ. חשיפה לכמות גדולה של הורמוני מין נשיים מעודדת התפתחות סרטן וגורמת לקרישיות יתר ובנוסף הגלולות גורמות לחסרים תזונתיים ורק מחמירות את המצב הבריאותי מבחינה פיזית ונפשית.

הנה כמה קישורים:
https://www.youtube.com/watch?v=D4wJcD_eILo
http://www.solgar.co.il/?CategoryID=407&ArticleID=777
http://www.focus.co.il/page.asp?page=965

השיטה הטבעית הטובה ביותר היא לאכול יותר בריא. זה אפילו לא חייב להיות רק פירות וירקות. המחזור שלי הפך קל יותר וסדיר על פי מחזור הירח הרבה לפני שבכלל שמעתי על 80/10/10. אז גם אם התזונה הזאת לא מתאימה לך כרגע את עדיין יכולה לנסות לשפר את התזונה שלך על ידי אכילה של יותר מזונות מלאים ופחות מזונות מעובדים, אכילה של יותר פירות וירקות והורדה בכמות השומן. גם אם זה לא "מושלם" עדיין יש מה לעשות כדי להרגיש יותר טוב. חשוב מאוד לדאוג שכמות השומן בתפריט תהיה יחסית נמוכה כי היחס בין חומצות השומן מסוג אומגה 3 לאומגה 6 הוא קריטי מבחינת הכאבים (את יכולה להוסיף לתזונה שלך קצת זרעי המפ, צ'יה או פשתן ובמקביל להפחית כמות של מזונות שומניים אחרים) וכדאי גם להפחית את כמות המלח שגורמת לאגירת נוזלים.

את יכולה להעזר בארומתרפיה במריחה על הבטן והגב עם שמנים משככי כאבים ואנטי עוויתיים. בעבר כשהיו לי מעט כאבים השתמשתי בשמנים מדוללים של מרווה רפואית, מרווה מרושתת, לבנדר ומנטה. מבחינת הרגישות בעיכול שמנים אתריים או חליטות של שומר, קימל וקמומיל יכולים לעזור. עוד דבר שיכול לעזור הוא חימום האזור הכואב בעזרת כרית חימום. תוסף מגנזיום יכול לעזור מבחינת הכאבים. אני לא אוהבת "להמליץ" על זה אבל בכל זאת לאנשים שסובלים ממגרנות או כאבי מחזור קשים זה כנראה עדיף מאשר אדוויל.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי anat » ב' אוקטובר 20, 2014 10:46 am

תודה, ירדן. מקסימה ומועילה כתמיד!

בעניין המזונות המלאים, אשמח להמלצות ספציפיות כי ישנה תהיה שמעסיקה אותי כבר זמן מה:
נראה שמערכת העיכול שלי לא מתמודדת היטב עם קמחים מלאים ודגנים מלאים.
זה מתבטא בצרבות לאחר אכילתם ותחושה של "תקוע בגרון".
מסתבר שלאמא שלי יש בעיה דומה ורופא שראתה טען שזה נובע מחוסר באנזים מסוים שאמור לפרק את המזונות הללו.
האם בהנתן התחושות הלא נעימות שאני חווה, לא עדיף לי להצמד דווקא לאורז לבן, שמתעכל בקלות, ואם וכאשר אני חוטאת במזונות מרושעים כמו פסטה או רחמנא לצלן- לחם, להעדיף את הגרסה הלא-מלאה (כי בואי נודה על האמת, זה דרעק וזה דרעק)?

אגב, מה מקור ההסתייגות שלך ממגנזיום?

תודה ויום סתוי מהמם! :mrgreen:
anat

הודעהעל ידי anat » ב' אוקטובר 20, 2014 10:56 am

עניין האומגה קצת מבלבל אותי, אגב.
אם זכרוני אינו מטעני, באחד הדיונים פה בפורום (ויתכן שאף בספרו של דאגלס גרהאם) דובר על כך שעדיף לא להתערב במאזן חומצות השומן (אומגה3\אומגה 6) בגוף,
אלא להסתמך על פירות וירקות כמקור לצריכה מאוזנת של האומגות. האם תזונה בסגנון RT4 מצריכה "תיסוף" במקורות טבעיים לאומגה 3\6?

ובהקשר זה - נראה שהזרעים, כשנאכלים בשלמותם אינם מתעכלים, כך שאני תוהה כמה השפעה באמת יכולה להיות להם על מאזן חומצות השומן בגוף.
האם שמן פשתן מכבישה קרה הוא פתרון שווה ערך לצריכת הזרעים עצמם?

שוב תודה תודה תודה!
anat

הודעהעל ידי ירדן » ב' אוקטובר 20, 2014 4:31 pm

בעיקרון לא נועדנו לעכל הרבה עמילן כי אין לנו מספיק מהאנזים עמילאז (שמפרק עמילן) וזה אחד הדברים שעומדים מאחורי תזונת 811 אבל אני לא יודעת למה בדיוק הרופא התכוון ולא הייתי סומכת על מה שהוא אמר ללא בדיקה של התפריט ודיאטת אלימינציה. יתכן שזה לא כל הדגנים אלא דגנים ספציפיים. ולא שאני בעד לחם מלא... אבל הבעיה עם המזונות הלא מלאים היא שלא רק שחסרים בהם הסיבים אלא שגם חסרים בהם ויטמינים ומינרלים. בשביל להפיק אנרגיה מהמזון הגוף משתמש בויטמינים ומינרלים מסויימים ולכן לאכול מזון מעובד שאין לו כל ערך תזונתי לא רק שלא נותן משהו טוב לגוף אלא ממש שודד ממנו. אני הפסקתי לאכול לחם וכל דבר שמכיל גלוטן לפני יותר מחמש שנים ומכל מה שקראתי בנושא אני באמת מאמינה שזה משהו שכדאי לכולם להימנע ממנו. האם את מרגישה אותו הדבר עם אורז, קינואה, דוחן, כוסמת? ומה לגבי בטטות ותפוחי אדמה? מה לגבי קטניות כמו עדשים או אפונה?

הרבה יותר קל להגיע ליחס טוב בין חומצות השומן החיוניות כשאוכלים תזונה שמבוססת על פירות וירקות עם מעט שומן מאשר כשמוסיפים לתזונה גם דגנים או ירקות עמילניים. לא הייתי אומרת שחייבים "לתסף" את התזונה עם מזונות שעשירים באומגה 3 אבל אני מניחה שבגלל שהרבה מהאנשים שעושים RT4 מקבלים הרבה מהקלוריות מדגנים ולא אוכלים מספיק ירקות טריים ועלים ירוקים אז אולי לא יזיק להם לאכול קצת זרעי פשתן מידי פעם.

זרעים באמת לא מתעכלים כשהם נבלעים שלמים ולכן פשוט צריך ללעוס אותם היטב. כדאי גם להשרות במים לכמה שעות ואז לאכול אותם. אני לא ממליצה על שמן פשתן כי הוא מתחמצן ומתעפש מהר.

אין לי הסתייגות ממגנזיום. יש לי הסתייגות מלתת המלצות לתוספים מבלי לערוך תשאול מקיף ומבלי לדעת מה האדם אוכל ואלו שינויים בתזונה הוא מתכוון לעשות. תכל'ס אין לי מושג מה מצב האדמות ואולי בכלל רובנו צריכים לקחת תוסף מגנזיום... אבל בכל מקרה בהקשר של כאבים תוסף מגנזיום יכול לעזור במצב אקוטי. אני מכירה אנשים שזה עזר להם בהקשר של כאבי ראש ומגרנות כשהם לקחו את התוסף מיד כשהתחיל הכאב. קראתי שזה יכול לעזור גם במצבים של כאבי מחזור אז חשבתי שכדאי לציין את זה כדי שתנסי :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי גבריאלה » ג' אוקטובר 21, 2014 8:09 am

יש טיפולים אלטרנטיבית שמאד יכולים לעזור במצבים כאלה ולתמוך את התזוה כמו דיקור למשל או הומאופטיה...
גבריאלה

הודעהעל ידי anat » ב' אוקטובר 27, 2014 10:46 am

תודה רבה, ירדן! :) נראה לי שהבעיה שלי היא בעיקר עם קמח מלא מחיטה מלאה ומוצריו. יתכן שגם עם אורז מלא אבל מזמן לא צרכתי ממנו, כך שחסרה לי אינדיקציה.

לגבי זרעי הפשתן, מרגיש לי קצת מוזר ללעוס. זה יהיה יעיל באותה המידה לטחון במטחנת תבלינים ולהוסיף לסלט או שייק פירות?
ומה לגבי פשתן טחון שנמכר בחנויות? האם סביר להניח שערכו התזונתי פחות משמעותית משל זרעים שנטחנים בסמוך לשימוש? (אני מנסה להתעסק פחות ופחות בהכנה של ארוחות כדי שאכילה בריאה לא תרגיש כמו נטל במהלך שבוע עבודה- לכן חשוב לי לקצר תהליכים)

תודה גדולה על עזרתך! לפחות עכשיו אני מרגישה שיש לי עם מה לעבוד, במקום להיות קורבן להורמונים.

המשך שבוע נעים :)
ענת.
anat

הודעהעל ידי ירדן » ב' אוקטובר 27, 2014 4:07 pm

חיטה מלאה בעייתית גם בגלל הגלוטן וגם בגלל כמות הסיבים הבלתי מסיסים שיש בה שמגרים את רירית המעיים. נסי להימנע באופן מוחלט מחיטה ומוצריה (וגם שעורה, כוסמין, שיפון) ותראי אם יש שינוי.

לא כדאי לקנות זרעי פשתן טחונים כי חומצות השומן שבפשתן מאוד רגישות לחמצון. עדיף לטחון זרעי פשתן בבית ולאכול אותם מיד לאחר הטחינה או מקסימום לטחון קצת יותר ולאחסן בכלי סגור ואטום לאור במקרר או במקפיא. אל תאכלי מהם כל יום.

שבוע טוב :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי זיוהץ » ה' אוקטובר 30, 2014 10:43 am

שלום לכולם, חיפשתי וחיפשתי איך להעלות שאלה להתיעצות ולא מצאתי. איך מעלים שאלה/ות לאתר?
זיוהץ

הודעהעל ידי ירדן » ה' אוקטובר 30, 2014 3:46 pm

הי זיוה, ברוכה הבאה :)

כשאת נכנסת לפורום תוכלי לראות בצד ימין מתחת לתגיות ומעל להכרזות כפתור של "נושא חדש". לחיצה עליו תפתח לך דף חדש שבו תוכלי להעלות שאלות חדשות.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

מחזור נשי

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 6 אורחים